Balicki: "Prawo terapeutyczne i profilaktyczne, nie represyjne"

[2008-08-22 16:43:45]

Marek Balicki, poseł Socjaldemokracji Polskiej i były minister zdrowia, opowiedział się w wywiadzie dla gazety "Dziennik" za zniesieniem kar za posiadanie narkotyków na własny użytek. Parlamentarzysta podpisał także apel Polskiej Fundacji Polityki Narkotykowej "Transformacja" do ministra sprawiedliwości o zniesienie kar za posiadanie narkotyków.

Balicki uważa, że obecne regulacje prawno-karne w zakresie posiadania narkotyków są złe i szkodliwe. Badania pokazują, że dziś często za posiadanie narkotyków na własny użytek są karane osoby, które żadnych innych przestępstw nie popełniają. A stali się kryminalistami, bo mieli przy sobie jedną porcję. Są karani za coś, co nie czyni komuś innemu szkody. Większość z nich to osoby, które nie będą uzależnione. Jeśli grozi komuś uzależnienie, to ten przepis tym bardziej nie może być skuteczny. Jego wprowadzenie wcale nie zmniejszyło liczby osób ani używających narkotyków, ani od nich uzależnionych. Jego wynikiem są szkody związane z postępowaniem karnym. Zatem ten przepis nie likwiduje przyczyn, nie pomaga, tylko szkodzi - stwierdził poseł SdPl.

Według Balickiego, racjonalne jest wprowadzenie takich regulacji, które ograniczałyby zjawisko i redukowały szkody, a nie zwiększały represje. Jego zdaniem, należy odejść od represyjnego modelu prawa na rzecz modelu terapeutyczno-profilaktycznego. Balicki uważa, że posiadanie narkotyków powinno nadal być czynem zabronionym, ale nieopatrzonym sankcją karną, natomiast ujawnione narkotyki mogłyby podlegać konfiskacie i przepadkowi.

Na pytanie dziennikarki, czy popiera pomysł legalizacji marihuany, Balicki odpowiedział, że dziś nikt takiego problemu nie stawia. Stwierdził także, że marihuana - podobnie jak inne środki psychoaktywne - jest szkodliwa. Używanie każdej substancji, która ogranicza naszą autonomię, nie jest dobre. W Polsce większy problem jest jednak z alkoholem. To on wywołuje u nas najwięcej szkód społecznych, zdrowotnych, ekonomicznych. I też uzależnia. Ale nikt rozsądny nie powie, że jak ktoś wypije piwo raz czy dwa, to skończy na oddziale odwykowym dla alkoholików. Podobnie jest z marihuaną. Jej użycie raz czy dwa nie musi skończyć się uzależnieniem od heroiny - powiedział poseł SdPl.

Obecnie za posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku posiadania znacznej ilości narkotyków grozi surowsza kara - pozbawienia wolności do lat 5. W wypadku mniejszej wagi, wobec osoby posiadającej narkotyki może zostać orzeczona grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do roku.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 lipca:

1794 - W wyniku przewrotu 9 thermidora został zgilotynowany Maksymilian Robespierre, przywódca jakobinów.

1921 - Sekretarz generalny CKW PPS Jerzy Sochacki zrezygnował z funkcji, nie godząc się ze zmianą stanowiska kierownictwa PPS wobec wojny z Rosją Radziecką.

1942 - W Warszawie aresztowany został przewodniczący KC Polskich Socjalistów, Henryk Wachowicz. Jego funkcję objął Wincenty Markowski.

1942 - Powołano Żydowską Organizację Bojową.

1944 - W lasach gościeradowskich zginęła w walce z hitlerowcami Wacława Marek, włókienniczka, działaczka KPP, sekretarz 5 Okręgu PPR.

1954 - Urodził się Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, przywódca rewolucji boliwariańskiej.

1957 - Powstała Międzynarodówka Sytuacjonistyczna, inspirowana pismami Guy Deborda.

1990 - Ustawa o partiach politycznych; partia mogła powstać po podpisaniu deklaracji przez 15 osób.

1990 - Powstała Solidarność Pracy z Ryszardem Bugajem i Karolem Modzelewskim. W czerwcu 1992 przekształciła się w Unię Pracy.

1990 - Postkomuniści zdobyli 85% głosów w pierwszych wielopartyjnych wyborach parlamentarnych w Mongolii.

2005 - IRA ogłosiła zakończenie walki zbrojnej.

2021 - Pedro Castillo został prezydentem Peru.


?
Lewica.pl na Facebooku