Słowacja: KSS o konflikcie kaukaskim i postawie mediów

[2008-08-22 23:52:33]

Komunistyczna Partia Słowacji (Komunistická Strana Slovenska) zajęła stanowisko w sprawie konfliktu gruzińsko-rosyjskiego w Południowej Osetii i Abchazji. Według słowackich komunistów, najważniejsze jest wstrzymanie działań zbrojnych i rozwiązanie konfliktu drogą pokojową. Zdaniem KSS, należy też szybko opracować i przyjąć plan usunięcia konsekwencji wojny, tak aby obywatele mogli wrócić do normalnego życia.

KSS zaapelowała do innych państw o niemieszanie się w sprawy Kaukazu. Taki sam apel skierowany został pod adresem mediów, które - zdaniem partii - fałszowały obraz sytuacji na Kaukazie i tendencyjnie informowały o przyczynach i przebiegu konfliktu.

To właśnie kwestii postawy mediów poświęca najwięcej uwagi stanowisko KSS. Komuniści w bardzo ostrych słowach podsumowują zachowanie dziennikarzy. Partia uważa, że media robiły obywatelom pranie mózgów, ponieważ wszystko, co związane z Rosją było przekazywane w sposób mający wywołać negatywne emocje, natomiast wszystko, co związane z Gruzją było pokazywane jako pozytywne. Według KSS, media nie przedstawiły źródeł i przyczyn konfliktu kaukaskiego, nie pokazały historycznych i politycznych okoliczności towarzyszących wydarzeniom w Południowej Osetii, a także nie zanalizowały wewnętrznych i międzynarodowych czynników, które miały wpływ na rozwój sytuacji.

Słowaccy komuniści konstatują, że media nie odrobiły lekcji z sytuacji sprzed wybuchu wojny w Iraku, kiedy lekkomyślnie rozpowszechniały nieprawdziwe informacje o posiadaniu przez ten kraj broni masowego rażenia, czy sprzed bombardowań Jugosławii. KSS jest zdania, że media zachowały się jak ślepe, niedorosłe i niesamodzielne instytucje. Natomiast słowackie media - według KSS - podążyły po śladach mediów amerykańskich i zachodnioeuropejskich, dla których jest jasne, kto jest "zły", a kto "dobry", kogo trzeba krytykować, obwiniać i zmuszać do ustępstw, a kogo chronić, wspierać i mu współczuć.

Komuniści wezwali słowackie media do nierozpowszechniania nieprawdziwych informacji, które służą niektórym siłom do wzmacniania pozycji w tych częściach świata, w których nie miały one do tej pory wpływów.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku