Chávez: "Świat Południa staje się zjednoczony i silny"

[2008-09-03 21:52:56]

Składający wizytę w Republice Południowej Afryki prezydent Wenezueli Hugo Chávez wezwał do zjednoczenia Świata Południa. Być może pierwszy krok w tym celu już uczyniono dzięki podpisaniu szeregu umów o współpracy gospodarczej i społecznej pomiędzy obu państwami. Wenezuela będzie w RPA sprzedawała ropę i gaz, co może rozwiązać problemy z niedoborami energii elektrycznej w kraju rządzonym przez prezydenta Thabo Mbeki'ego.

Podczas wizyty Chávez dużo mówił o przeszłości i przyszłości. Świat Północy przez wieki wyzyskiwał Świat Południa i teraz nadchodzi godzina, w której stajemy się suwerenni, niepodlegli, zjednoczeni i silni - mówił wenezuelski prezydent. Chávez wezwał do osądzenia lat wyzysku Afryki i Ameryki Południowej. Stwierdził także, iż zadaniem polityków państw z tych dwu kontynentów jest przypominanie obecnej i przyszłym generacjom o tym, co działo się w tej części świata.

Innym zadaniem stojącym przed politykami Południa jest - zdaniem wenezuelskiego przywódcy - dążenie do współpracy i zjednoczenia pomiędzy państwami Ameryki Południowej i Afryki. Chávez zaznaczył, że takie projekty jak telewizja Telesur czy Banco del Sur nie są projektami adresowanymi tylko do społeczeństw Ameryki Południowej, ale mogą trafiać także do Afryki i do Azji.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 września:

1900 - Zakończył obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W skład Biura jako delegaci polscy weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL.

1908 - Urodziła się Michalina Tatarkówna-Majkowska, działaczka partii komunistycznych, posłanka na Sejm PRL, I sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR,

1941 - W obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zginął Norbert Barlicki, członek władz PPS, prawnik, publicysta, współredaktor "Robotnika".

2009 - W wyborach parlamentarnych w Portugalii zwyciężyła Partia Socjalistyczna premiera José Sócratesa.


?
Lewica.pl na Facebooku