Malmö: Spotkanie europejskich partii antykapitalistycznych

[2008-09-19 14:05:13]

18 września w Malmö w Szwecji odbyła się konferencja z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli europejskich partii radykalnej lewicy. Celem spotkania było omówienie procesu tworzenia Nowej Partii Antykapitalistycznej, zainicjowanej przez Rewolucyjną Ligę Komunistyczną (LCR) z Francji. W wystąpieniach odnoszono się przede wszystkim do konieczności stworzenia szerokiej formuły polityki antykapitalistycznej o emancypacyjnym i demokratycznym charakterze.

Konferencję rozpoczęło przemówienie Leonce’a Aguirre’a z LCR, który kreśląc wizję nowego ugrupowania scharakteryzował jego profil jako wielobarwny "patchwork" czerpiący z doświadczeń ruchów rewolucyjnej lewicy, anarchistycznych, ekologicznych, związkowych, feministycznych, promniejszościowych i antyrasistowskich.

Christine Bucholz z niemieckiej partii Lewica (Die Linke) mówiła o potrzebie tworzenia ruchu politycznego podejmującego nie tylko zagadnienia socjalne i ekonomiczne, ale bezpośrednio zaangażowanego w walkę z rasizmem i ekstremizmem skrajnie prawicowym oraz sprzeciwiającego się wojnie i militaryzmowi.

Alex Callinicos z brytyjskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (SWP) podkreślił wyzwania jakie przed radykalną lewicą stawia obecny kryzys ekonomiczny na świecie, a także znaczenie tradycji marksistowskiej dla współczesnej radykalnej lewicy.

Głos zabrali również działacze i działaczki partii skandynawskich: Kristina Martinsson i Anders Svensson (Partia Socjalistyczna ze Szwecji), Ana Lopez (Rødt z Norwegii), Soren Sondergaard (Sojusz Czerwono-Zielony z Danii), a także przedstawiciel rosyjskiego ruchu antykapitalistycznego "Naprzód".

Do dyskusji została zaproszona również Ewa Groszewska z Polskiej Partii Pracy, która mówiła o potrzebie bliskiej współpracy organizacji antykapitalistycznych z Europy Wschodniej i z Zachodu, w szczególności o znaczeniu wsparcia dla walk przeciwko wyzyskowi i alienacji pracowników w Polsce, czego przykładem było poparcie przez zachodnie środowiska lewicowe ubiegłorocznego strajku w kopalni "Budryk".

Andrzej Żebrowski z Pracowniczej Demokracji mówił z kolei o konieczności tworzenia politycznego ruchu lewicowego otwartego również na osoby nie identyfikujące się z tradycyjnie rozumianą lewicą, łączącego walkę z wyzyskiem z postulatami ruchów antywojennych i ekologicznych.

Spotkanie miało miejsce w drugim dniu odbywającego się w Malmö piątego Europejskiego Forum Społecznego. Oficjalnie nie było częścią programu Forum, ponieważ formuła EFS nie dopuszcza udziału organizacji partyjnych w seminariach i zgromadzeniach. Zdecydowana większość uczestniczek i uczestników antykapitalistycznej konferencji jest jednak aktywna w związkach zawodowych i oddolnych ruchach społecznych ściśle związanych z Europejskim Forum Społecznym.

Marcin Starnawski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku