Słowenia: Trwają wybory parlamentarne

[2008-09-21 12:30:28]

W Słowenii trwają wybory parlamentarne. Głosowanie poprzedziło ujawnienie afery korupcyjnej w udziałem samego premiera Janeza Janšy. Mimo skandalu, partia premiera jest faworytem do zwycięstwa w wyborach.

Skandal korupcyjny - funkcjonujący w mediach pod nazwą "afera Patria" - dotyczy zakupu wozów opancerzonych dla słoweńskiego wojska. Producent tych wozów - fińska firma Patria - miała przekupić czołowych słoweńskich polityków, na czele z premierem Janšą. Dzięki przekupstwu, to właśnie fiński producent miał uzyskać kontrakt na dostawę sprzętu wojskowego do Słowenii.

Wszystkie przedwyborcze sondaże zwiastują jednak zwycięstwo partii Janšy - neoliberalnej i konserwatywnej Słoweńskiej Partii Demokratycznej (Slovenska Demokratska Stranka), przewidując dla niej około 25-procentowe poparcie. W ostatnich przedwyborczych tygodniach SDS została nieomalże dogoniona w sondażach przez centrolewicowych Socjaldemokratów (Socialni Demokrati), którzy mogą liczyć na około 22 proc. głosów. Wybory mogą być sukcesem SD, albowiem cztery lata temu partia ta otrzymała zaledwie 10 proc. głosów i wprowadziła do parlamentu zaledwie 10 posłów, a w tej chwili może stać się drugą siłą.

Na około 10-procentowe poparcie mogą liczyć dwie partie. Pierwsza z nich to - określana jako socjalliberalna - partia Naprawdę-Nowa Polityka (Zares-Nova Politika). Jest to nowe ugrupowanie, które powstało w 2007 roku w wyniku wystąpienia z klubu poselskiego Liberalnej Demokracji Słowenii (Liberalna Demokracija Slovenije) sześciu posłów kojarzonych z "lewym" skrzydłem partii, którzy stworzyli własne ugrupowanie. Druga z nich to współrządząca dotychczas Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii (Demokratična Stranka Upokojencev Slovenije) - partia lawirująca pomiędzy programem neoliberalnym a prosocjalnym.

Szansę na przekroczenie 4-procentowego progu wyborczego i wejście do parlamentu mają jeszcze trzy partie: wspomniana już Liberalna Demokracja Słowenii, która z drugiej siły po wyborach w 2004 roku (23 proc. głosów) stanie się jednym z mniejszych klubów parlamentarnych (sondaże dawały jej około 7 proc. głosów), Słoweńska Partia Narodowa (Slovenska Nacionalna Stranka) - ugrupowanie nacjonalistyczne i szowinistyczne, włączające jednak do swojego programu elementy antyklerykalizmu, a nawet antykatolicyzmu, oraz titoizmu (sondaże przewidują dla niej poparcie około 7 proc. wyborców), a także koalicja chadeckiej Słoweńskiej Partii Ludowej (Slovenska Ljudska Stranka) i zielonej Partii Młodych Słowenii (Stranka Mladih Slovenije), która może liczyć na około 5 proc. głosów.

Z parlamentu wypadnie najprawdopodobniej chadecka Nowa Słowenia (Nova Slovenija), a także nacjonalistyczna partia Lipa, która powstała w bieżącym roku w wyniku rozłamu w SNS. Obie partie mogą liczyć na około 3 proc. głosów.

W wyborach biorą także udział, ale bez większych szans na przekroczenie 4-procentowego progu wyborczego: Chrześcijańska Partia Demokratyczna (Krščanska Demokratska Stranka), wyrosła ze stołecznego ruchu obywatelskiego Lista na rzecz Czystej Wody Pitnej (Lista za Čisto Pitno Vodo), Lista na rzecz Sprawiedliwości i Rozwoju (Lista za Pravičnost in Razvoj), partia Naprzód Słowenia (Naprej Slovenija), Partia Narodu Słoweńskiego (Stranka Slovenskega Naroda), Zieloni Słowenii (Zeleni Slovenije) oraz Zielona Koalicja (Zelena Koalicija), którą utworzyły Zielona Partia (Zelena Stranka), Zielony Rozwój (Zeleni Progres) oraz organizacje pozarządowe. Ciekawym ugrupowaniem jest Partia Akacja (Stranka Akacije), założona przez piosenkarza rockowego Marko Brecelja, która wystąpiła w wyborach z programem sprzeciwiającym się neoliberalnemu kapitalizmowi, a jednym ze swoich postulatów uczyniła wystąpienie Słowenii z NATO.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku