Islandia: Prawica nacjonalizuje sektor bankowy
[2008-10-06 23:45:27]
Podczas mijającego weekendu doszło do spotkania przedstawicieli rządu, wielkiego biznesu oraz związków zawodowych. W jego wyniku banki zgodziły się na odsprzedanie części aktywów zagranicznych i przeniesienie kapitału do kraju. Rząd nakłaniał też związki zawodowe do wyrażenia zgody na zamrożenie płac, a także do przeniesienia na Islandię części środków zgromadzonych w zagranicznych funduszach emerytalnych. Związkowcy zażądali jednak w zamian, aby rząd zmienił zdanie w kwestiach polityki zagranicznej i wystąpił z wnioskiem o przyjęcie kraju do Unii Europejskiej. Sektor bankowy jest filarem gospodarki Islandii, który rozwinął się w zawrotnym tempie w latach 90-tych, wyprzedzając pod względem wartości tradycyjny na tej skandynawskiej wyspie przemysł rybołówczy. Na Islandii szczególnie silnie odczuwalny jest więc obecny kryzys na światowych rynkach finansowych: inflacja pogalopowała do poziomu 14 proc., boleśnie doświadczyła go także lokalna waluta, której kurs wobec euro obniżył się o 50 proc. w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Znaczny wpływ na tę drastyczną deprecjację miał międzynarodowy atak spekulantów finansowych na koronę islandzką przeprowadzony na przełomie lutego i marca tego roku. Islandią rządzi koalicja prawicowej Partii Niepodległościowej (Sjálfstæðisflokkurinn) i centrolewicy z Sojuszu Socjaldemokratycznego (Samfylkingin). Kraj ten jest notowany na pierwszym miejscu w ONZ-owskim rankingu Human Development Index badającym tzw. rozwój społeczny, który bierze pod uwagę takie czynniki jak przewidywana długość życia, odsetek analfabetyzmu, osiągnięcia w sferze nauki, sprawiedliwość podziału dochodu narodowego czy udział kobiet w życiu publicznym. Jeszcze w ubiegłym roku Islandia plasowała się w pierwszej piątce krajów o najwyższych dochodach na jednego mieszkańca. Od czasu otwarcia w maju 2006 roku lokalnego rynku pracy dla obywateli należących do Unii Europejskiej państw Europy Środkowej, na Islandię przybyło wielu pracowników migracyjnych z Polski. Polacy stanowią w tej chwili największą mniejszością narodową w tym kraju. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?