Islandia: Prawica nacjonalizuje sektor bankowy

[2008-10-06 23:45:27]

Konserwatywno-liberalny premier Islandii Geir Haarde zapowiedział, że jego rząd jest gotowy na przejęcie całego sektora bankowego, jeśli obecny kryzys na światowych rynkach finansowych zagrozi "bankructwem kraju". W ubiegłym tygodniu rząd Islandii znacjonalizował trzeci co do wielkości bank Glitnir, dziś wprowadził zakaz handlu na giełdzie akcjami sześciu największych banków kraju, ogłosił też 100-procentowe gwarancje wypłat depozytów bankowych indywidualnym klientom na wypadek upadłości banków. Na mocy uchwalonego właśnie prawa, rząd został wyposażony w instrumenty regulacyjne umożliwiające dyktowanie bankom, jakie operacje powinny prowadzić, z jakimi bankami się łączyć, a nawet zmuszanie ich do ogłoszenia bankructwa.

Podczas mijającego weekendu doszło do spotkania przedstawicieli rządu, wielkiego biznesu oraz związków zawodowych. W jego wyniku banki zgodziły się na odsprzedanie części aktywów zagranicznych i przeniesienie kapitału do kraju. Rząd nakłaniał też związki zawodowe do wyrażenia zgody na zamrożenie płac, a także do przeniesienia na Islandię części środków zgromadzonych w zagranicznych funduszach emerytalnych. Związkowcy zażądali jednak w zamian, aby rząd zmienił zdanie w kwestiach polityki zagranicznej i wystąpił z wnioskiem o przyjęcie kraju do Unii Europejskiej.

Sektor bankowy jest filarem gospodarki Islandii, który rozwinął się w zawrotnym tempie w latach 90-tych, wyprzedzając pod względem wartości tradycyjny na tej skandynawskiej wyspie przemysł rybołówczy. Na Islandii szczególnie silnie odczuwalny jest więc obecny kryzys na światowych rynkach finansowych: inflacja pogalopowała do poziomu 14 proc., boleśnie doświadczyła go także lokalna waluta, której kurs wobec euro obniżył się o 50 proc. w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Znaczny wpływ na tę drastyczną deprecjację miał międzynarodowy atak spekulantów finansowych na koronę islandzką przeprowadzony na przełomie lutego i marca tego roku.

Islandią rządzi koalicja prawicowej Partii Niepodległościowej (Sjálfstæðisflokkurinn) i centrolewicy z Sojuszu Socjaldemokratycznego (Samfylkingin). Kraj ten jest notowany na pierwszym miejscu w ONZ-owskim rankingu Human Development Index badającym tzw. rozwój społeczny, który bierze pod uwagę takie czynniki jak przewidywana długość życia, odsetek analfabetyzmu, osiągnięcia w sferze nauki, sprawiedliwość podziału dochodu narodowego czy udział kobiet w życiu publicznym. Jeszcze w ubiegłym roku Islandia plasowała się w pierwszej piątce krajów o najwyższych dochodach na jednego mieszkańca.

Od czasu otwarcia w maju 2006 roku lokalnego rynku pracy dla obywateli należących do Unii Europejskiej państw Europy Środkowej, na Islandię przybyło wielu pracowników migracyjnych z Polski. Polacy stanowią w tej chwili największą mniejszością narodową w tym kraju.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku