Gdańsk: Rozprawa o przywrócenie do pracy Bartosza Kantorczyka

[2008-10-20 01:45:44]

9 października w Sądzie Pracy w Gdańsku odbyła się rozprawa przeciwko Poczcie Polskiej o przywrócenie do pracy Bartosza Kantorczyka po dyscyplinarnym zwolnieniu 30 czerwca tego roku w związku z dwukrotnym odmówieniem wykonania polecenia służbowego. Bartosz Kantorczyk to działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza który w formie protestu przeciwko pogarszającemu się stanowi bezpieczeństwa pocztowców i w związku z wcześniejszym zerwanie przez Pocztę Polską sporu zbiorowego odmówił przenoszenia przekazów pieniężnych.

Na rozprawie Koantorczyk pojawił się wraz z pełnomocnikiem, a ze strony pozwanej pojawił się wyłącznie prawnik. Krótko po wejściu zostałem wezwany do przesłuchania. Najpierw przesłuchiwała mnie sędzina prowadząca sprawę. Pytała ile pracowałem w firmie i jak doszło do rozwiązania umowy - relacjonuje Kantorczyk i dodaje - Zostałem zapytany jakie kwoty przenoszą listonosze i jakie środki ochrony posiadają. Odpowiedziałem, że listonosze są nieobiektywnie różnicowani pod względem posiadanych środków ochrony osobistej na co sąd ma przedstawione dowody w piśmie od kierownictwa firmy. Zeznałem, że większość doręczycieli, a przynajmniej w Gdańsku z posiadanej przeze mnie wiedzy ma tylko przestarzałej technologi sygnalizator dźwiękowy, który często nie działa oraz gaz pieprzowy przeciwko agresywnym psom z wyraźna adnotacją: "Nie stosować przeciw ludziom!".

Następnie Kantorczyk na podstawie Instrukcji Technologicznej dla Służby Doręczeń unaocznił że Poczta nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań dotyczących bezpieczeństwa listonoszy. Poczta Polska dotąd twierdziła, że nie istnieją żadne zapisy obligujące kierownictwo do zabezpieczania listonoszy i to, że listonosze posiadają gazy pieprzowy i sygnalizatory to efekt dobrej woli pracodawcy.

Dorzuciłam jeszcze – relacjonuje Kantorczyk - że dyrekcja udaje, że czyni wszystko zgodnie z prawem, bo rozporządzenie MSWiA zezwala na przenoszenie takich kwot przez listonoszy. Wspomniałem, że napisałem w tej sprawie do Policji i MSWiA, która potwierdziła moje obawy, że rozporządzenie te nie dotyczy listonoszy, tylko pracowników ochrony i konwojentów.

Piotr Krzyżaniak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku