Pięć związków apeluje o wspólną walkę w interesie ludzi pracy

[2008-10-21 17:35:39]

Przedstawiciele pięciu organizacji związkowych zaapelowali wspólnie do innych środowisk o podjęcie współpracy w celu walki z rządowym projektem ustawy o emeryturach pomostowych oraz innymi, ich zdaniem, antyspołecznymi działaniami rządu. Związkowcy zapowiedzieli także powołanie 28 października Komitetu Protestacyjnego którego celem będzie koordynowanie i organizowanie wspólnych działań protestacyjnych w obronie prawa do wcześniejszej emerytury.

Przeciwstawiamy się wprowadzeniu ustawy odbierającej setkom tysięcy pracowników prawo do przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Uważamy za właściwe przyjęcie ustawy przedłużającej dotychczasowe zasady. Jakiekolwiek zmiany mogą być wprowadzone wyłącznie w drodze dialogu społecznego, rozmów i ustaleń zainteresowanych stron. Uważamy za konieczne rozszerzenie grona uprawnionych do korzystania z prawa do wcześniejszych emerytur, np. na pracowników ochrony zdrowia i ratownictwa medycznego, a nie ograniczanie tego uprawnienia, jak w przesłanym do Sejmu projekcie chce tego rząd - czytamy w apelu podisanym przez szefów Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" Bogusława Ziętka, KNSZZ "Solidarność" Grzegorza Durskiego, Związku Rybaków Polskich Grzegorza Hałubka, Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Rybaków Grzegorza Szomburga i Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Roberta Szulca.

Związki zawodowe pokreślają, że przeciwstawiają się polityce rządu, której skutkiem może być likwidacja setek tysięcy miejsc pracy, zagrożone m.in. działaniami Komisji Europejskiej.

Jest rzeczą absolutnie oczywistą, że w tym samym czasie, gdy z pieniędzy podatników ratuje się w państwach UE banki, także prywatne, nie może być zgody na to, aby odmawiano takiej pomocy, która ma służyć ratowaniu realnie istniejących miejsc pracy w zagrożonych branżach. Niesprawiedliwa i krzywdząca polityka UE wobec polskich rybaków musi ulec zmianie. Nie ma naszej zgody na upadek stoczni, który pociągnąłby za sobą upadłość setek firm w całym przemyśle stoczniowym - podkreślono w stanowisku.

Zaapelowali oni do rządu o podjęcie realnych działań w sprawach takich jak narzucenie Polsce limitu emisji gazów cieplarnianych czy uznanie przez prawa polskich pielęgniarek i położnych do wykonywania zawodu na terenie Unii Europejskiej. Związkowcy podkreślili także, że przeciwstawiają się komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia, a także antypracowniczym działaniom takim jak liberalizacja Kodeksu Pracy.

Apelujemy do liderów, działaczy i członków OPZZ, NSZZ "Solidarność", FZZ oraz innych branżowych i lokalnych organizacji związkowych: zapomnijmy o wzajemnych urazach i podziałach. Zacznijmy współpracę i organizujmy ludzi pracy we wspólnej walce - kończą swój apel liderzy pięciu związków.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku