Włochy: 2,5 miliona demonstrantów w Rzymie

[2008-10-26 17:07:01]

25 października w stolicy Włoch, Rzymie, odbyła się demonstracja zorganizowana przez największe ugrupowanie opozycyjne - centrolewicową Partię Demokratyczną (Partito Democratico).

W manifestacji uczestniczyło w blisko 2,5 miliona ludzi i był to największy do tej pory protest przeciwko rządowi Silvio Berlusconiego, od czasu gdy objął on ponownie rządy w kwietniu tego roku. Głównym hasłem wiecu który odbył się na terenie antycznego stadionu Circus Maximus było "Ratujmy Włochy" (Salva L`Italia).

Lider PD Walter Veltroni oskarżył premiera, że nie radzi sobie z rządami w dobie kryzysu finansowego. Stwierdził ponadto, że Włochy są lepsze od prawicy która nimi rządzi i są krajem antyfaszystowskim. Odnosząc się do słów Berlusconiego, który na pytanie czy uważa się za antyfaszystę, stwierdził, że ma ważniejsze sprawy na głowie, Veltroni stwierdził, że prezydent Francji Nicolas Sarkozy oraz obaj kandydaci w wyborach prezydenckich w USA - Barack Obama i John McCain - mają większy szacunek do pamięci historycznej.

Uczestnicy demonstracji krytykowali dyskryminacyjne działania prawicowego rządu takie jak tworzenie osobnych klas dla dzieci imigrantów i brak reakcji władz na coraz częstsze we Włoszech akty rasizmu i ksenofobii, a także reformę edukacji która przewiduje m.in. cięcia w nakładach na szkolnictwo, a także powrót do koncepcji "jeden nauczyciel dla jednej klasy" w szkole podstawowej.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 czerwca:

1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.

1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.

1963 - Z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.

2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.

2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.

2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.


?
Lewica.pl na Facebooku