Warszawa: Komitet Protestacyjny apeluje do ludzi pracy

[2008-10-29 19:36:16]

28 października w Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu Protestacyjnego utworzonego z inicjatywy Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", KNSZZ "Solidarność 80", Związku Rybaków Polskich, Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Rybaków i Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego. Obok liderów tych związków - Bogusława Ziętka, Grzegorza Durskiego, Grzegorza Hałubka, Grzegorza Szomborga i Roberta Szulca - udział w zebraniu brali także udział Jarosław Urbański z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz Wojciech Orowiecki reprezentujący Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników, a także Irena Komorowska reprezentująca środowisko pracowników służby zdrowia.

Uczestnicy spotkania ustalili harmonogram akcji protestacyjnych. Pierwsze protesty mają odbyć się już na początku listopada. Przyjęto także apel do wszystkich ludzi pracy, organizacji związkowych i społecznych o podjęcie wspólnej walki w obronie zagrożonych praw i interesów pracowniczych.

Realizacja neoliberalnej polityki doprowadziła do obecnego kryzysu. Jego fatalnych skutków nie można już ukryć. Ofiarami tego kryzysu, kolejny raz, mają być środowiska pracownicze i ludzie niezamożni. W wyniku nacisku kapitału pozbawiani jesteśmy kolejnych praw i gwarancji pracowniczych. Nasza praca jest źle wynagradzana, a pogoń za zyskiem potęguje wyzysk. W Polsce, kolejny już rząd nie wyciąga z tego żadnych wniosków, realizując liberalne reformy. Nie liczy się przy tym z kosztami społecznymi. Źle wynagradzani pracownicy, łamanie podstawowych praw, brak dbałości o miejsca pracy i standard stosunków pracy, prywatyzacja usług publicznych, w tym tak podstawowych, jak ochrona zdrowia, zagrożenie bytu przyszłych emerytów, to perspektywy, przed jakimi staje świat pracy. Takiej polityce musimy się przeciwstawić. Razem - czytamy w apelu.

Związkowcy podkreślają, że przeciwstawiją się wprowadzeniu ustawy odbierającej setkom tysięcy pracowników prawo do przechodzenia na wcześniejsze emerytury, polityce rządu, której skutkiem może być likwidacja setek tysięcy miejsc pracy, związanej z działaniami Komisji Europejskiej, narzuceniu Polsce limitów emisji gazów cieplarnianych, komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia, a także innych usług publicznych (transport publiczny, edukacja, poczta, usługi komunalne), polityce ograniczania praw pracowniczych i swobód związkowych oraz żądają od rządu uczciwego przedstawienia pracownikom, jaka jest sytuacja przyszłych emerytów, których oszczędności powierzono prywatnym funduszom emerytalnym.

Ludzie pracy potrzebują własnej, skutecznej reprezentacji związkowej, która służyć będzie walce o ich prawa i interesy. W tym celu powinniśmy się zjednoczyć, tworząc wspólną reprezentację, która z poszanowaniem naszej odrębności, pozwoli nam nie tylko się bronić, ale i podjąć skuteczną ofensywę pracowniczą, przeciwstawiając się dominacji kapitału i jego reprezentacji. Dla realizacji tego celu, być może konieczne będzie powołanie nowego ruchu związkowego - dodają liderzy związków zawodowych.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


30 września:

1904 - W Krakowie rozpoczął obrady IX Kongres PPSD, który uchwalił rezolucję o braterstwie i sojuszu z PPS i PPS zaboru pruskiego.

1946 - Niemcy: Rozpoczęło się ogłaszanie wyroku Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze.

1987 - Mohammad Nadżibullah (LDPA) został prezydentem Afganistanu.

1994 - Tomi'ichi Murayama z Partii Socjaldemokratycznej został premierem Japonii.


?
Lewica.pl na Facebooku