Warszawa: Działacze WZZ "Sierpień 80" okupują biuro poselskie Tuska (akt.)
[2008-11-12 14:00:40]
Około 200 działaczy Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" weszło 12 listopada do biura poselskiego premiera Donalda Tuska w Warszawie (ul. Marszałkowska 87/85), żądając natychmiastowego spotkania z nim.
Akcja związkowców jest wyrazem sprzeciwu wobec rządowego projektu ustawy o emeryturach pomostowych, pozbawiających setki tysięcy pracowników prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.
Protestujący sprzeciwiają się także likwidacji stoczni i przemysłu stoczniowego, komercjalizacji i prywatyzacji ochrony zdrowia, postępowania rządu i Komisji Europejskiej wobec polskich rybaków, obowiązku odrabiania chorobowego przez osoby uprawnione do przejścia na emerytury oraz domagają się podniesienia płacy minimalnej.
Związkowcy zapowiadają że są gotowi zostać w biurze Tuska tak długo jak będzie trzeba. W najbliższych godzinach do członków "Sierpnia 80" dołączą m.in. przedstawiciele stoczniowców i rybaków.
WZZ "Sierpień 80" w związku z akcją wydał komunikat. Pozbawianie setek tysięcy pracowników prawa do emerytury dokonuje się z pogwałceniem jakichkolwiek zasad dialogu społecznego - napisali związkowcy.
Będziemy protestować do skutku. Rząd musi być świadom tego, że jeśli nie podejmie dialogu ludzie wyjdą na ulice - powiedział lewica.pl Krzysztof Łabądź z WZZ "Sierpień 80". Dodał, że Komitet Protestacyjny zaapelował do innych związków o proklamowanie strajku powszechnego.
Szymon Martys Piotr Ciszewski
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1794 - W wyniku przewrotu 9 thermidora został zgilotynowany Maksymilian Robespierre, przywódca jakobinów.
1921 - Sekretarz generalny CKW PPS Jerzy Sochacki zrezygnował z funkcji, nie godząc się ze zmianą stanowiska kierownictwa PPS wobec wojny z Rosją Radziecką.
1942 - W Warszawie aresztowany został przewodniczący KC Polskich Socjalistów, Henryk Wachowicz. Jego funkcję objął Wincenty Markowski.
1942 - Powołano Żydowską Organizację Bojową.
1944 - W lasach gościeradowskich zginęła w walce z hitlerowcami Wacława Marek, włókienniczka, działaczka KPP, sekretarz 5 Okręgu PPR.
1954 - Urodził się Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, przywódca rewolucji boliwariańskiej.
1957 - Powstała Międzynarodówka Sytuacjonistyczna, inspirowana pismami Guy Deborda.
1990 - Ustawa o partiach politycznych; partia mogła powstać po podpisaniu deklaracji przez 15 osób.
1990 - Powstała Solidarność Pracy z Ryszardem Bugajem i Karolem Modzelewskim. W czerwcu 1992 przekształciła się w Unię Pracy.
1990 - Postkomuniści zdobyli 85% głosów w pierwszych wielopartyjnych wyborach parlamentarnych w Mongolii.