Warszawa: Działacze WZZ "Sierpień 80" okupują biuro poselskie Tuska (akt.)
[2008-11-12 14:00:40]
Około 200 działaczy Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" weszło 12 listopada do biura poselskiego premiera Donalda Tuska w Warszawie (ul. Marszałkowska 87/85), żądając natychmiastowego spotkania z nim.
Akcja związkowców jest wyrazem sprzeciwu wobec rządowego projektu ustawy o emeryturach pomostowych, pozbawiających setki tysięcy pracowników prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.
Protestujący sprzeciwiają się także likwidacji stoczni i przemysłu stoczniowego, komercjalizacji i prywatyzacji ochrony zdrowia, postępowania rządu i Komisji Europejskiej wobec polskich rybaków, obowiązku odrabiania chorobowego przez osoby uprawnione do przejścia na emerytury oraz domagają się podniesienia płacy minimalnej.
Związkowcy zapowiadają że są gotowi zostać w biurze Tuska tak długo jak będzie trzeba. W najbliższych godzinach do członków "Sierpnia 80" dołączą m.in. przedstawiciele stoczniowców i rybaków.
WZZ "Sierpień 80" w związku z akcją wydał komunikat. Pozbawianie setek tysięcy pracowników prawa do emerytury dokonuje się z pogwałceniem jakichkolwiek zasad dialogu społecznego - napisali związkowcy.
Będziemy protestować do skutku. Rząd musi być świadom tego, że jeśli nie podejmie dialogu ludzie wyjdą na ulice - powiedział lewica.pl Krzysztof Łabądź z WZZ "Sierpień 80". Dodał, że Komitet Protestacyjny zaapelował do innych związków o proklamowanie strajku powszechnego.
Szymon Martys Piotr Ciszewski
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.
1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.
1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.
1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.
1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.
1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.
1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.
2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.