Szkolenie antywykluczeniowe w Łódzkim Centrum Społecznym

[2008-11-17 21:37:18]

16 listopada zakończyła się trzecia i ostatnia sesja bezpłatnego szkolenia antywykluczeniowego w Łódzkim Centrum Społecznym Młodych Socjalistów. Głównym tematem zajęć było wykluczenie głównie ze względu na płeć i orientacje seksualną, ale program zakładał także wskazanie uczestnikom/uczestniczkom przyczyny innych wykluczeń (ekonomicznego, ze względu na rasę, wiek, etc.) oraz ich nakładanie się.

Cykl szkolenia podzielony był na trzy sesje, odbywające się w ciągu trzech weekendów października i listopada: "Grupa bez wykluczeń", "Warsztaty antyhomofobiczne" oraz "Gender dla średniozaawansowanych".

Szkolenie antywykluczeniowe zostało przygotowane przez Łódzką Nieformalną Grupę Łódź Gender i łódzki okręg Młodych Socjalistów. Celem projektu było przygotowanie grupy kilkunastu trenerów i trenerek, posiadających wiedzę i umiejętności pozwalających na aktywizację i multiplikowanie treści szkolenia. Pomysł organizatorów/organizatorek spotkał się z bardzo dużym odzewem ze strony łódzkich studentów/studentek oraz działaczy i działaczek organizacji pozarządowych, przed rozpoczęciem szkolenia udało się szybko i sprawnie przeprowadzić rekrutację.

Szkolenie składało się z różnorodnych form zajęć: warsztatów, prelekcji, wykładów i projekcji filmowych. Na zakończenie każdego dnia zajęć odbywała się ewaluacja. W każdej sesji odbywały się przynajmniej jedne zajęcia warsztatowe, przygotowywane przez trenerki i trenerów Łódź Gender: Judytę Śmiałek, Grzegorza Stefaniaka, Karolinę Siedlanowską oraz dr Izabelę Desperak.

Wykłady prowadzone były m.in. przez kadrę naukową Uniwersytetów Łódzkiego, Warszawskiego oraz WSHE w Łodzi, m.in.: Adam Ostolski (o mowie nienawiści i związku między antysemityzmem a homofobią), dr Renata Szczepanik (mechanizmy dyskryminacji w systemie edukacji), dr Agnieszka Golczyńska-Grondas (problem dyskryminacji mężczyzn), dr Dagmara Rode (płeć w serialach i telewizji) oraz Magdalena Rek-Woźniak (kwestie biedy i wykluczenia społecznego).

Na zakończenie szkolenia uczestniczki i uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności oraz obszerne teczki zawierające m.in. materiały związane z zajęciami i bibliografię. Organizatorzy i organizatorki nie wykluczają organizacji kolejnych edycji szkolenia w związku z olbrzymim zainteresowaniem tą inicjatywą.

Jakub Klimczak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku