Zbąszyń: Zakłady odzieżowe "Romeo" zostaną zlikwidowane

[2008-11-26 23:59:50]

Decyzją walnego zgromadzenia właścicieli koncernu Ahlers A.G. zlikwidowane zostaną zbąszyńskie zakłady odzieżowe "Romeo". Pracę straci 380 zatrudnionych tam pracowników.

W latach świetności, przypadających na czas PRL, "Romeo" zatrudniało ok. 1,2 tys. osób, a po uruchomieniu filii w Świebodzinie o kilkaset więcej. W 1992 roku należące do Skarbu Państwa przedsiębiorstwo zostało sprzedane niemieckiemu koncernowi Ahlers A.G. Pierwsze większe redukcje zatrudnienia nastąpiły na przełomie lat 2000-2001. Tylko w fili Przy ul. Granicznej w Zbąszyniu pracę straciła połowa z wcześniejszej załogi. W 2003 roku z 500 pozostałych przy pracy osób zwolniono kolejne 120 – od tego czas, aż do dziś zatrudnienie utrzymywało się na stałym poziomie.

Na 380 pracowników jest zaledwie kilku panów, reszta to panie zatrudnione jako szwaczki. 11 osób już się zwolniło i znalazło nową pracę. A co z pozostałymi? Jest tu sporo firm, ale wątpliwe czy będą w stanie przyjąć aż tyle osób – wyjaśnia Maria Matula przewodnicząca należącego do OPZZ Związku Zawodowego Pracowników "Romeo".

Jak zapowiada prezes Paweł Michalik, ok. 90 procent załogi jeszcze przed świętami otrzyma trzymiesięczne wypowiedzenia. Zatem praca potrwa do końca marca 2009 roku. Pracownikom należą się odprawy.

Piotr Krzyżaniak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 października:

1866 - W Zbarażu urodził się Ignacy Daszyński, wybitny działacz socjalistyczny, premier rządu ludowego, marszałek sejmu, poseł do sejmu wiedeńskiego, współzałożyciel Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, potem w PPS.

1916 - Urodził się François Mitterrand, socjalistyczny polityk francuski, prezydent Francji w latach 1981-1995. Uznawany w prawie wszystkich sondażach i rankingach, za jednego z dwóch - obok de Gaulle'a - największych prezydentów w historii.

1923 - Militaryzacja kolei, czyli powołanie strajkujących kolejarzy na "ćwiczenia wojskowe", w czasie których mieli wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

1930 - Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się tzw. proces brzeski. Na ławie oskarżonych zasiadło 11 przywódców Centrolewu.

1939 - Rozwiązanie PPS przez jej władze; powstała konspiracyjna organizacja polityczna WRN.

1945 - Bolesław Bierut wydał dekret nacjonalizacyjny o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy.

1957 - Zmarł Nikos Kazantzakis, grecki powieściopisarz, poeta, dramaturg, tłumacz i myśliciel o lewicowych poglądach; najczęściej tłumaczony grecki autor.

1959 - Urodził się Evo Morales, lewicowy prezydent Boliwii.

1972 - W Dahomeju (obecnie Benin) władzę przejęła armia, tworząc wojskowy rząd rewolucyjny.

2013 - Zakończyły się przedterminowe wybory parlamentarne w Czechach. Największe poparcie uzyskały: Czeska Partia Socjaldemokratyczna (20,45% głosów), Akcja Niezadowolonych Obywateli (18,65%), Komunistyczna Partia Czech i Moraw (14,91%) oraz TOP 09 (11,99%).

2014 - Urzędująca prezydent Brazylii Dilma Rousseff została wybrana na II kadencję.

2017 - Jacinda Ardern (LP) objęła urząd premiera Nowej Zelandii.


?
Lewica.pl na Facebooku