WZZ "Sierpień 80" apeluje do związków zawodowych ws. stoczni

[2008-11-29 14:30:57]

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" zaapelował do związków zawodowych działających w stoczniach i central związkowych o nie wyrażanie zgody na przyjęcie rządowych propozycji dotyczących stoczniowej specustawy. Zdaniem związku oznacza to wyrażanie zgody na likwidację polskiego przemysłu stoczniowego oraz likwidację tysięcy miejsc pracy.

Rządowy program jest próbą oszukania stoczniowców, którzy mają zgodzić się na likwidację stoczni i miejsc pracy niewiele zyskując w zamian. Pieniądze oferowane stoczniowcom nie zrekompensują im utraty zatrudnienia i nie dają żadnych gwarancji, jaki będzie los odchodzących stoczniowców i ich rodzin w przyszłości - czytamy w apelu.

Zdaniem "Sierpnia 80" podobne rozwiązania stosowane w innych branżach pokazały, że pieniądze otrzymywane przez pracowników w formie odpraw szybko się kończą, a losem pozostających bez pracy i środków do życia pracowników oraz ich rodzin, nikt się nie interesuje.

WZZ "Sierpień 80" apeluje do związków zawodowych o nie akceptowanie rządowego programu likwidacji stoczni i miejsc pracy. Jednocześnie ponawiamy nasze wezwanie do wszystkich związków zawodowych o połączenie swych sił i podjęcie wspólnych akcji protestacyjnych oraz proklamowanie wspólnie ogólnopolskiego strajku powszechnego, który zmusi rząd do rezygnacji z prowadzenia antyspołecznej i antypracowniczej polityki, która uderza w ludzi pracy, w tym także walczących o swoje miejsca pracy stoczniowców - kończy swój apel przewodniczący WZZ "Sierpień 80" Bogusław Ziętek.

Rząd i związkowcy ze stoczni w Gdyni i Szczecinie 28 listopada parafowali porozumienie dotyczące stoczniowej specustawy, które przewiduje przewiduje, że wysokość odszkodowań dla dobrowolnie rezygnujących z pracy stoczniowców wyniesie - zależnie od stażu pracy - do 60 tys. zł. Odszkodowania będą dotyczyły zatrudnionych w stoczniach i ich spółkach-córkach do 31 października 2008 r.

Dokument miał być podpisany 29 listopada, jednak z porozumienia wycofał się - należący do Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych - Wolny Związek Zawodowy Pracowników Gospodarki Morskiej w Stoczni Gdynia, który ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć 1 grudnia.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku