Roszak: Co z tym klimatem?

[2008-12-11 08:40:28]

W tym tygodniu rozpoczęła się w Poznaniu XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu oraz IV Sesja Spotkania Stron Protokołu z Kioto. Do miasta przybyło ponad 186 delegacji rządowych oraz reprezentanci 390 organizacji pozarządowych. Razem ponad 9 tysięcy ludzi. Spotkania potrwają do 12 grudnia.

Według większości naukowców i ekologów ludzkości grozi w niedalekim czasie zagłada spowodowana postępującym coraz szybciej ociepleniem klimatu. Działalność człowieka przyspieszyła niebezpiecznie to zjawisko. Jego konsekwencjami mogą być ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak huragany, susze, powodzie... Aby powstrzymać te negatywne efekty, konieczne jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (m.in. dwutlenku węgla) do atmosfery. Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu do 2020 r. kraje uprzemysłowione powinny zredukować emisję CO2 o 30 proc. w stosunku do 1990 r., a o 80 proc. do 2050 r. W 1992 r. 154 państwa podpisały Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatycznych. Konwencja ta określiła zasady współpracy międzynarodowej w celu zapobieżenia klimatycznej katastrofie. Wbrew tym zaleceniom sygnatariusze konwencji przyjęli jednak pułap 50 proc. do 2050 r. W celu ustalenia szczegółów realizacji tego porozumienia podpisywane są pomniejsze umowy, m.in. Protokół z Kioto.

Oczywiście w świetle fleszy wszystkim zależy na pozytywnym rozwiązaniu problemów klimatycznych, kiedy przychodzi jednak do praktycznego działania zaczynają się problemy. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Pytanie, na które przede wszystkim będą musieli odpowiedzieć obradujący w Poznaniu politycy brzmi: w jaki sposób kraje biedniejsze mają udźwignąć koszty dostosowania swojego przemysłu do wprowadzanych limitów emisji gazów cieplarnianych? W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy na przykład protesty Greenpeace przeciwko rozbudowie Elektrowni Węgla Brunatnego w Koninie. Ekolodzy zażądali szybkiego zamknięcia kopalń węgla brunatnego w Polsce, jako najmniej ekologicznej formy pozyskiwania energii. W zamian chcą postawienia na odnawialne źródła i oszczędzanie energii. Jak tego dokonać w przewidywalnej przyszłości bez ponoszenia ogromnych kosztów społecznych, nie wie chyba nikt.

Na konferencji w Poznaniu będzie więc mowa o wsparciu finansowym i technologicznym ze strony państw bogatych dla krajów eufemistycznie nazywanych rozwijającymi się. Planowane są również dyskusje na temat dodatkowych źródeł finansowania programów, np. poprzez opodatkowanie przelotów lotniczych przyczyniających się do zanieczyszczenia. Potrzebne będą również środki na programy zalesiania.

Problemem jest również postawa USA, które są największym po Chinach i Indiach emitentem CO2 do atmosfery, a dotychczas odrzucały porozumienia w sprawie klimatu. Chiny i Indie jako kraje rozwijające się zostały natomiast wyłączone z wymagań ograniczenia emisji.

Wiele kontrowersji wzbudza również Europejski System Handlu Emisjami. Polega on na tym, że kraje bogate, które dzięki zastosowaniu technologii ograniczających emisje oraz poprzez przenoszenie szkodliwej produkcji do krajów biednych będą mogły handlować nadwyżkami "wolnych mocy" emisyjnych. Jeśli ktoś emituje ponad limit, będzie zmuszony za to zapłacić. System ten nie służy krajom biedniejszym, np. Polsce. Ceną za wprowadzenie takich rozwiązań będzie bowiem wzrost cen energii.

Polska od 1988 r. ograniczyła emisję CO2 aż o 30 proc. Nie był to oczywiście efekt działań proekologicznych, lecz upadku znacznej części polskiego przemysłu w czasie przechodzenia do kapitalizmu. Polska zobowiązała się do redukcji emisji CO2 o 40 proc. do 2020 r. względem 1988 r. Żeby dojść do takiego poziomu, powinniśmy w dużo większym stopniu wykorzystywać odnawialne źródła energii (dziś to poziom ok. 5 proc.) oraz zainwestować w przyjazne środowisku technologie. Żeby zmniejszyć, jak chcą ekolodzy, potrzeby energetyczne Polski, potrzeba ogromnych inwestycji w technologie, a na poziomie indywidualnym rewolucyjnej zmiany świadomości społeczeństwa. Potrzebna byłaby ogromna zmiana w myśleniu i przemodelowanie gospodarki.

Maciej Roszak


Tekst ukazał się w tygodniku "Trybuna Robotnicza".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 września:

1909 - Urodził się Kwame Nkrumah, polityk ghański, działacz ruchu panafrykańskiego w Europie i USA. Jeden z inicjatorów utworzenia OJA. 1957-60 premier, 1960-66 prezydent Ghany. Realizował koncepcję tzw. socjalizmu afrykańskiego. Obalony przez wojskowych.

1928 - Czterodniowy strajk 10 tysięcy włókniarzy łódzkich przeciwko nowemu regulaminowi pracy; zakończony zwycięstwem.

1976 - USA: Orlando Letelier, minister w rządzie Salvadora Allende, został zabity w Waszyngtonie przez bombę podłożoną przez tajnych agentów Pinocheta.

1997 - W wyborach parlamentarnych w Polsce zwyciężyła AWS - 33,8% (201 mandatów), przed SLD - 27,1% (164), UW - 13,4% (60), PSL - 7,3% (27) i ROP - 5,6% (6). UP, zdobywając 4,74 %, nie weszła do sejmu.

2009 - Obalony i wypędzony z Hondurasu były prezydent Manuel Zelaya potajemnie wrócił do stolicy kraju Tegucigalpy, gdzie schronił się w ambasadzie Brazylii.


?
Lewica.pl na Facebooku