Włochy: Strajk generalny

[2008-12-12 22:29:19]

Dziesiątki tysięcy włoskich związkowców, robotników i pracowników sfery budżetowej wzięło udział w antyrządowych manifestacjach.
Wiece i demonstracje w całym kraju były związane ze strajkiem generalnym ogłoszonym 12 grudnia przez lewicową centralę związkową Cgil.

Strajk zorganizowany został pod hasłem: "Więcej pracy, zarobków, emerytur i praw", a także na znak protestu przeciwko niewystarczającym działaniom rządu Silvio Berlusconiego na rzecz złagodzenia skutków kryzysu.

Największa demonstracja miała miejsce w Mediolanie, gdzie na ulice wyległo około 100 tysięcy osób. Ponad 30 tysięcy ludzi manifestowało w Rzymie i Neapolu.

W wielu miastach demonstranci, trzymający flagi okryte kirem, oddali minutą ciszy hołd wszystkim ofiarom wypadków w pracy, do których codziennie dochodzi w tym kraju. 11 grudnia Włochami wstrząsnęła śmierć polskiego robotnika pracującego przy remoncie pieca hutniczego w Tarencie.

Szacuje się, że w strajku wzięło udział około 50-70 proc. pracowników urzędów pocztowych, banków, transportu, urzędów, wielkich zakładów pracy i sektora rolno-spożywczego.

Ponadto w Palermo i Ankonie przed greckimi konsulatami zorganizowano pikiety na znak protestu przeciwko śmierci 15-latka zastrzelonego przez policję w Atenach.

Był to już drugi od 6 lat strajk generalny zorganizowany przez największą włoską centralę CGIL. Dwie pozostałe - CISL i UIL - odcięły się od protestu. Ich liderzy uznali, że organizowanie strajku - jak to ujęli - przeciwko kryzysowi na nic się nie zda.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:UKRAINA – JAK POKONAĆ ROSYJSKĄ INWAZJĘ, JEŚLI NIE POPRZEZ NATO?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 115
16 marca (środa), godz. 18.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku