Niemcy: Rozczarowanie zjednoczeniem
[2009-01-03 14:06:06]
W 1989 roku aż 71 proc. obywateli NRD oczekiwało po zjednoczeniu poprawy swej sytuacji życiowej, do zrealizowania czego dziś może przyznać się z nich tylko 46 proc. W części zachodniej odsetek ten kształtuje się odpowiednio na poziomie 52 i 40 proc. Co czwarty Niemiec ze Wschodu wprost uważa, że mieszkańcom nowych krajów związkowych wiedzie się obecnie gorzej niż u schyłku NRD. Jednoznacznie zaś do tych, którzy "zwyciężyli na zjednoczeniu", zalicza siebie zaledwie 39 proc. Ossis oraz 18 proc. Wessis. Zdaniem Manfreda Güllnera z Forsa-Institut, panująca po upadku muru euforia to już zamierzchła przeszłość, wzmocniły się natomiast niegdysiejsze uprzedzenia po obu stronach byłej niemiecko-niemieckiej granicy. I tak Ossis uważają, że zostali wykorzystani przez rodaków z Zachodu, ci zaś – że zmuszono ich do sponsorowania byłej NRD, dzięki czemu, zdaniem 72 proc. Wessis, wschodnim Niemcom wiedzie się obecnie lepiej niż przed zjednoczeniem. Niezbyt korzystny w opinii Niemców bilans zjednoczenia rzutuje także na całościową ocenę systemu społeczno-politycznego nad Renem, który bez względu na grupę wiekową czy zawodową negatywnie postrzega przeszło dwie trzecie Wschodniaków oraz ponad połowa Zachodniaków, przy czym największy ich odsetek notuje się wśród robotników (odpowiednio 75 i 60 proc.). Jednocześnie 67 proc. Ossis oraz 53 proc. Wessis nie jest zadowolona z rzeczywistego funkcjonowania demokracji w swojej ojczyźnie, choć z samą jej ideą identyfikuje się na Wschodzie 93 proc., a na Zachodzie 95 proc. Niemców. Grubo ponad 60 proc. badanych uważa, że po 1989 roku wzrósł w kraju poziom korupcji. Nasi sąsiedzi zwracają również uwagę na powiększający się od tego czasu rozdźwięk między uczestnikami sceny politycznej a społeczeństwem. Sondaż przeprowadzono w połowie grudnia 2008 roku, łącznie na 1008 respondentach, z czego 506 przypada na część zachodnią, zaś 502 na nowe kraje związkowe wraz z Berlinem. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
22 listopada:
1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.
1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.
1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.
1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.
1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.
1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.
2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.
?