Nowicka: Przepis na kompromis, wokół in vitro

[2009-01-11 10:41:23]

Dziesięć kroków, jak restrykcyjny projekt Gowina stał się projektem kompromisowym

Obserwacja nibydebaty nad proponowaną przez Gowina ustawą podejmującą kwestie bioetyczne pokazuje, jak projekt ten – wyjątkowo restrykcyjnie regulujący kwestię in vitro, nadto, niejako mimochodem prowadzący do całkowitego zakazu aborcji, z projektu bardzo skrajnego stał się projektem kompromisowym, i to bez zmiany przecinka.

Co wydarzyło się do dziś:
1. Premier tworzy pluralistyczny zespół, który ma wypracować założenia do ustawy bioetycznej. Zespół w wyniku fundamentalnych różnic tworzy dwa odmienne projekty – jeden – bardzo restrykcyjny, którego istotą jest zakaz tworzenia i zamrażania zarodków nadliczbowych i diagnostyki preimplantacyjnej (nota bene w tworzeniu tych założeń brali udział przedstawiciele Kościoła katolickiego), drugi projekt – dopuszczający te procedury.
2. Premier upoważnia Gowina do przygotowania projektu ustawy uwzględniającej wyłącznie restrykcyjne założenia.
3. Kościół krytykuje projekt Gowina, bo choć w ograniczonym zakresie, jednak zezwala na jakieś metody wspomaganego rozrodu, których Kościół nie akceptuje. Zapewne na tym etapie, Kościół choć zakulisowo popiera projekt Gowina, woli, by ustawa przeszła pozornie bez jego zaangażowania.
4. Projekt spotyka się z krytyką środowisk liberalnych, w tym środowisk naukowych i części mediów, za jego zideologizowany i restrykcyjny charakter.
5. Projekt Gowina krytykują przedstawiciele własnej partii, głównie za dyskryminację związków partnerskich w dostępie do procedur.
6. Kościół, widząc czarne chmury nad Gowinem, decyduje się na stanowcze publiczne opowiedzenie się za projektem Gowina. Swoje wsparcie uzasadnia pragmatycznie; choć projekt nie jest wystarczająco restrykcyjny, lecz jednak wprowadza istotne ograniczenia. Co więcej, Kościół zachęca posłów katolików, by dla spokoju własnego sumienia zgłosili projekt całkowicie zakazujący in vitro, a jeśli on zostanie odrzucony, by poparli projekt Gowina w jego obecnym kształcie.
7. PiS podchwytuje apel Kościoła i zapowiada zgłoszenie projektu całkowicie zakazującego in vitro.
8. Projekt Gowina zaczyna być wychwalany jako projekt kompromisowy, bo głównym punktem odniesienia przestaje się współczesna nauka i medycyna, tylko stanowisko Kościoła.

Co prawdopodobnie nastąpi:
9. Zespół Platformy zespół szybko zakończy prace nad projektem Gowina, zmiany będą najwyżej kosmetyczne, być może dopuści się procedury nie tylko dla małżeństw, ale i to nie jest pewne (bo może to otworzyć drogę parom homoseksualnym).
10. Parlament przegłosuje ustawę Gowina głosami PO i PiS, jako tzw. kompromis społeczny.

Skąd my to znamy?

Wanda Nowicka


Tekst pochodzi z blogu Autorki (nowicka-wanda.blog.onet.pl).

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


7 grudnia:

1921 - USA: Działacze anarchistyczni Nicola Sacco i Bartolomeo Vanzetti skazani na śmierć za rzekome zabójstwo.

1924 - W Lizbonie urodził się Mario Soares, polityk Portugalskiej Partii Socjalistycznej. W latach 1976-78 oraz 1983-85 obejmował urząd Premiera Rządu Portugalii, a w latach 1986-1996 prezydent Portugalii (dwie kadencje).

1928 - W East Oak Lane koło Filadelfii urodził się Noam Chomsky, współtwórca (wraz z Zelligiem Harrisem) gramatyki transformacyjno-generatywnej, lewicowy myśliciel, krytyk imperializmu.

1935 - III Kongres Stronnictwa Ludowego; postulaty wywłaszczenia majątków obszarniczych bez odszkodowania.

1990 - W Monachium zmarł na AIDS Horst Bienek, niemiecki pisarz, publicysta, tłumacz, reżyser filmowy, uczeń B. Brechta, więzień łagrów.

2002 - Demokratyczną Partię Lewicy utworzyli w Kutnie przedstawiciele lewicowych komitetów lokalnych, które powstały przed wyborami samorządowymi w tym samym roku na skutek konfliktów w Sojuszu Lewicy Demokratycznej


?
Lewica.pl na Facebooku