Lewicowa Alternatywa o kryzysie finansowym

[2009-01-16 11:46:17]

Lewicowa Alternatywa wydała stanowisko o kryzysie finansowym. Zdaniem LA, obecny kryzys jest spowodowany przez liberalizację sektora finansowego, która nastąpiła w latach 80-tych XX wieku oraz ścisłe wiąże się ze strukturalną tendencją kapitalizmu do nadprodukcji, powiązanej z obniżeniem dochodów pracowników.

Organizacja postuluje aby, w tym momencie nie tylko rozpocząć upowszechnianie krytyki współczesnego modelu gospodarki globalnej, ale także projektować alternatywy – krótko i długoterminowe. W zakresie postulatów bieżących, LA wzywa do ponownej regulacji sektora finansowego i zwiększenia publicznej kontroli nad instytucjami finansowymi. Autorzy są jednak przekonani, że sama próba regulacji sektora finansowego skazana jest jednak na fiasko jeżeli w dłuższej perspektywie nie nastąpi po niej totalne przedefiniowanie systemu gospodarczego.

Pełny tekst stanowiska dostępny jest na stronie organizacji: www.la.org.pl/content/view/124/1/.

Jakub Grzegorczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku