Łódź: Porzuceni pracownicy Hanpolu dostaną zaległe pieniądze

[2009-01-17 21:08:30]

16 stycznia przedstawiciele Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz Komitetu Protestacyjnego zawiązanego przez pracowników firmy Hanpol Electronics w Łodzi spotkali się z wojewodą łódzkim Jolantą Chełmińską oraz przedstawicielami Okręgowej Inspekcji Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Wydziału Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.

Wojewoda poinformowała o złożeniu przez prokuraturę wniosku o ustanowieniu kuratora. Wypłata należnych świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych rozpocznie się w chwili ogłoszenia upadłości bądź odrzucenia przez sąd wniosku o jej przeprowadzenie oraz po uzyskaniu świadectw pracy. Osoby przebywające na
zwolnieniach chorobowych i macierzyńskich złożą wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o wypłatę zasiłków. Pracownicy pozostający bez środków do życia mogą wystąpić o wsparcie do ośrodków pomocy społecznej.

O spotkanie z wojewodą wnioskowali działacze związkowi i członkowie Komitetu. Wcześniej nie udało im się spotkać z prezydentem miasta, Jerzym Kropiwnickim.

Ostatnie kilka nocy pracownicy Hanpolu, firmy-widmo spędzili okupując zakład, strzegąc tym samym majątku i dokumentacji przedsiębiorstwa.

55 osób zatrudnionych w fabryce podzespołów do telewizorów zostało porzuconych przez pracodawcę, Koreańczyka Myung Bok Lee w okresie przerwy świąteczno-noworocznej. Uciekł on prawdopodobnie za granicę, nie rozliczając się z pracownikami. Winny im był wypłatę wynagrodzenia za miesiąc grudzień ub.r., odprawy i ekwiwalenty urlopowe.

Osiągnęliśmy maksimum, czyli spełnione zostały pomyślnie wszystkie nasze żądania. Mam tylko nadzieję, że nieuczciwy pracodawca zostanie srogo ukarany – stwierdził Marcin Płaczek z WZZ "Sierpień 80".

Łukasz Pieczara z Komisji Środowiskowej OZZ IP powiedział natomiast: To była wyjątkowa nieuczciwość i bezczelność ze strony tego pracodawcy. Koreańczycy jako pracodawcy w innych miejscach Polski również nie wpisali się pozytywnie w historię ruchu robotniczego.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku