Litwa: Protesty związków zawodowych

[2009-01-17 21:30:14]

Ponad 7 tysięcy protestujących zgromadziło się 16 stycznia przed litewskim Sejmem. Organizatorami protestu były związki zawodowe. Podobne protesty odbyły się również w innych litewskich miastach.

Manifestanci sprzeciwiali się powiększeniu stawki VAT z 18 do 19 proc., zmniejszeniu emerytur w sektorze publicznym o 12-15 proc., zlikwidowaniu niższej pięcioprocentowej stawki VAT na lekarstwa i ogrzewanie. Żądano również m.in. wprowadzenia podatku progresywnego, wzmocnienia kontroli przestrzegania prawa pracy, zaprzestania liberalizacji stosunków pracy oraz niewyrzucania z domów rodzin niewywiązujących się z zaciągniętych kredytów.

W krótkim czasie pokojowy protest przerodził się w zamieszki. Demonstranci otoczyli budynek Sejmu Republiki Litewskiej. W jego stronę leciały kamienie, butelki, jajka, śnieżki. Wybito około pięćdziesięciu okien. Przy każdym "udanym" rzucie tłum wydawał głośny okrzyk zadowolenia. Uczestnicy protestu nazywali parlamentarzystów oszustami i złodziejami.

Sejm był otoczony przez około 400 policjantów. Do spacyfikowania protestujących użyli oni gazu łzawiącego jak również gumowych kul. W efekcie 34 osoby zostały ranne, w tym zastępca przewodniczącego lewicowej partii Frontas Antanas Čebatoriūnas. Zatrzymano151 osób.

Tłum żądał, aby się pojawił przewodniczący Sejmu Artura Valinskas, do niedawna producent programów telewizyjnych, kabareciarz, założyciel i szef Partii Wskrzeszenia Narodowego, która w wyborach do parlamentu w październiku 2008 roku zdobyła drugie miejsce. W czasie protestu był on jednak na obiedzie z premierem Norwegii Thorbjornem Jaglandem. Do demonstrantów nie przemówił także szef litewskiego rządu Andrius Kubilius. Do protestujących wyszedł były mer Wilna i przewodniczący Związku Liberałów i Centrum Artūras Zuokas, którego obrzucono jakami.

Premier Kubilius stwierdził, że protesty nie mają spontanicznego charakteru, a inspirują je związki zawodowe oraz pozaparlamentarna partia Frontas z jej przewodniczącym Algirdasem Paleckisem.

Protesty potępił Kościół rzymskokatolicki. Konferencja biskupów w liście do wiernych apeluje, aby nie dali się sprowokować i wyrażali swój sprzeciw wobec polityki rządu sposobami demokratycznymi a nie za pomocą agresji i rozruchów.

Aleksander Gavlas


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku