Świat według Życińskiego - cd

[2003-08-10 17:34:53]

Czy mogą być dwa różne wyroki tego samego sądu w dwóch identycznych sprawach? Okazuje się, że tak. Naczelny Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił decyzję wojewody lubelskiego Andrzeja Kurowskiego unieważniającą uchwałę lubelskich radnych miejskich o sprzedaży Kościołowi katolickiemu dwóch działek położonych w nowo budowanych osiedlach mieszkaniowych.

Przypomnijmy: 24 kwietnia Rada Miasta Lublina podjęła uchwałę, na mocy której dwie parcele o powierzchni 2672 i 5116 mkw. zostały przekazane Kościołowi – odpowiednio za 1 proc. i 5 proc. ich wartości. Wojewoda Kurowski unieważnił tę uchwałę uzasadniając, że jest ona sprzeczna z prawem, w szczególności z ustawą o gospodarce nieruchomościami z 1997 r., która nakłada obowiązek przeprowadzenia przetargu. Zdaniem Kurowskiego nie można wykluczyć, że inne Kościoły lub związki wyznaniowe nie byłyby także zainteresowane nabyciem tych gruntów. Wojewoda powoływał się przy tym na orzeczenie NSA z 10 września 2002 r. w odniesieniu do identycznej sytuacji w Kazimierzu Dolnym, w którym sąd w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami uchylił uchwałę tamtejszych radnych.

Decyzja Kurowskiego poirytowała lubelskiego metropolitę abp Józefa Życińskiego, który w liście przesłanym wojewodzie zasugerował mu, że utrudnia on budowanie kościołów z powodów ideologicznych, a jego prawnicy reprezentują bezduszne i biurokratyczne stanowisko, nie biorąc pod uwagę "nastrojów i oczekiwań społecznych".

W tym samym czasie Rada Miasta zaskarżyła decyzję wojewody do NSA. 18 lipca sąd wydał orzeczenie, w którym uchylił rozstrzygnięcie Kurowskiego. W uzasadnieniu stwierdził, że nie podziela odmiennego poglądu zawartego w motywach wyroku (...) z dnia 20 września 2002 (..) [uchylającego decyzję Rady Miasta w Kazimierzu Dolnym], który jest prawomocny, ale wiąże się tylko w tej sprawie (...) w myśl ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Wojewoda Kurowski - jako organ nadzoru unieważniający decyzję lubelskich radnych - nie miał zatem prawa powoływać się na jakiekolwiek orzeczenie NSA, gdyż NSA może w identycznych sytuacjach prawnych wydawać diametralne różne decyzje.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku