Wenezuela: Zwycięstwo Hugo Cháveza w referendum konstytucyjnym (akt.)
[2009-02-16 19:39:33]
![]() Jak wynika ze słów przewodniczącego Krajowej Komisji Wyborczej, Tibisay Luceny w referendum wzięło udział 11 milionów obywateli z 17 milionów osób uprawionych do głosowania. Według obserwatorów, wśród których obecni byli m.in. przedstawiciele krajów południowoamerykańskich, Parlamentu Europejskiego, referendum przebiegało bez żadnych zakłóceń. Z kolei opozycja zapowiedziała, iż nie będzie kwestionować wyników, lecz zwraca jednocześnie uwagę, że zwycięstwo zostało osiągnięte dzięki dużemu wsparciu rządu. Drzwi do lepszej przyszłości są szeroko otwarte! – krzyczał cieszący się ze zwycięstwa wyborczego prezydent. Z kolei lider opozycji Leopoldo Lopez stwierdził: W ciągu ostatnich 10 lat mieliśmy w kraju 15 kampanii wyborczych, ale tegoroczna była najbardziej nierówna. Wygrana w referendum oznacza, że Hugo Chávez, może być prezydentem nieograniczoną liczbę kadencji, jeżeli tylko będzie wygrywał kolejne wybory. Możliwość wielokrotnego startowania w wyborach prezydenckich była jednym z 69 postulatów zmian do konstytucji, jakie w 2007 roku zostały przez Wenezuelczyków odrzucone. Sukces Hugo Cháveza był możliwy m.in. dzięki jego dokonaniom takim jak - zmniejszenie ubóstwa lub ludzi żyjących na jego progu z 42,8 proc. do 26 proc. w 2008 roku, w tym czasie stworzono również szereg programów socjalnych na ogromną skalę. Obejmowały one tworzenie ośrodków zdrowia w miejscach zamieszkałych przez biedotę przedmieściach, skuteczną walkę z analfabetyzmem i dystrybucję subwencjonowanych przez państwo artykułów spożywczych. Wszystko to poprawiło jakość życia codziennego warstw nieuprzywilejowanych. Krytycy wskazywali jednak na faworyzowanie sympatyków Cháveza w dostępie do funduszy socjalnych, dyskryminację niezwiązanych z rządem związków zawodowych i upolitycznienie Sądu Najwyższego. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?