Strefa Gazy: Konwój Viva Palestina dotarł na miejsce

[2009-03-12 20:38:18]

Po 23 dniach i przejechaniu 5 tysięcy mil, międzynarodowy konwój Viva Palestina wiozący pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy dotarł w końcu na miejsce. Zorganizowany przez brytyjskich socjalistów z RESPECT konwój przekazuje Palestyńczykom dary wartości ponad miliona funtów. Po drodze do konwoju dołączyła druga, libijska grupa, prowadząca do Gazy ponad sto ciężarówek z darami. Wolontariusze wjeżdżający do Strefy byli witani przez tysiące Palestyńczyków cierpiących po izraelskich bombardowaniach w grudniu i styczniu, na skutek których zostało rannych kilka tysięcy ludzi, ponad 1300 zabitych a tysiące domów zostało zburzonych.

Konwój wjechał do Strefy Gazy później niż planowano na skutek problemów ze strony władz egipskich. Funkcjonariusze oznajmili, że niektóre osoby muszą się udać na izraelskie przejście graniczne i wjechać do Gazy z tamtej strony. Uczestnicy konwoju nie zgodzili się na rozłączenie i po kilkugodzinnych negocjacjach urzędnicy egipskiego reżimu ustąpili. W oczekiwaniu na decyzję władz, rozegrano mecz piłkarski pomiędzy kierowcami brytyjskimi i libijskimi.

Brytyjski poseł George Galloway, jeden z organizatorów konwoju, po przekroczeniu przejścia granicznego w Rafah, ucałował palestyńską ziemię. Uczestnicy konwoju zostali przyjęci przez palestyńskiego premiera Iszmaila Hanije, który zorganizował konferencję prasową na świeżym powietrzu. Teraz wszyscy jesteśmy Palestyńczykami. Mówiono, że to się nie może udać, ale dokonaliśmy tego. Co najmniej 23 dni po tym jak konwój wyruszył, przybyliśmy na tę ziemię bohaterów. Teraz chcemy, żeby oblężenie Gazy całkowicie ustało a przejście graniczne w Rafah zostało całkowicie otwarte - mówił Galloway. Uczestnicy Viva Palestina wjechali do miasta Gaza, gdzie witały ich tłumy mieszkańców. Część spośród trzystu uczestników konwoju, w tym Daoud Abdullah, sekretarz generalny Brytyjskiej Rady Muzułmańskiej, radni miast Birmingham i Londynu i George Galloway, udzielali wywiadów dziennikarzom.

George Galloway ostentacyjnie, na oczach dziennikarzy wręczył palestyńskiemu premierowi Hanije 25 tysięcy funtów w gotówce, jako symboliczny gest złamania sankcji nałożonych na palestyński rząd przez Unię Europejską. Pieniądze przeznaczone zostaną dla długo cierpiących ludzi w Gazie. Ale najważniejszą sprawą jest to, że jest to złamaniem reżimu sankcji UE, które wyrządziły tu tyle niepotrzebnych problemów. Nie ma jednak nigdzie w Wielkiej Brytanii ani w Europie ławy przysięgłych, która mogła by mnie skazać za przestępstwo. Zamiast tego jest polityka brytyjska i Unii Europejskiej, którą należało by oskarżać - mówił Galloway.

Uczestnicy konwoju sporządzają obecnie raporty na temat zniszczeń szkół, szpitali, domów i ulic po izraelskich bombardowaniach. Dowiadują się o najpilniejszych potrzebach mieszkańców Strefy. W najbliższych dniach większość uczestników opuści Gazę i powróci do Wielkiej Brytanii, gdzie będą koordynować dalszą pomoc dla Palestyńczyków.

Film z przemówieniem George'a Gallowaya w mieście Gaza można obejrzeć tutaj.

Bartłomiej Zindulski


Na zdjęciu: Poseł George Galloway przemawia do palestyńskich tłumów.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1778 - W Ermenonville zmarł Jan Jakub Rousseau, postępowy francuski pisarz, filozof i pedagog, twórca koncepcji swobodnego wychowania.

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy. Pierwszy premier niepodległego Konga. Obalony i zamordowany.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

1994 - Nowe prawo mieszkaniowe, wprowadzone przez rząd SLD-PSL, zezwoliło na eksmisję na bruk.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku