Indie: Powstała koalicja partii lewicowych i regionalnych

[2009-03-13 09:38:28]

12 marca na wiecu w mieście Tumkur w stanie Karnataka powołano do życia koalicję partii lewicowych i regionalnych, która chce być "trzecią siłą" - po centrolewicowym Indyjskim Kongresie Narodowym (Indian National Congress) i nacjonalistycznej Indyjskiej Partii Ludowej (Bharatiya Janata Party) - w wyborach parlamentarnych, które odbędą się w dniach 16 kwietnia - 13 maja.

Były premier Indii HD Deve Gowda wezwał podczas wiecu do głosowania na rząd demokratyczny i świecki. Wtórował mu lider Komunistycznej Partii Indii (Marksistowskiej) (Communist Party of India (Marxist)) Prakash Karat, który uznał, że spotkanie partii demokratycznych, świeckich i lewicowych jest wydarzeniem historycznym. Zebraliśmy się tutaj, bo kraj potrzebuje alternatywy - dodał.

W spotkaniu uczestniczyli liderzy CPI(M), Janata Dal (Świeckiej) (Janata Dal (Secular)), Komunistycznej Partii Indii (Communist Party of India), Rewolucyjnej Partii Socjalistycznej (Revolutionary Socialist Party), Bloku Naprzód (Forward Bloc), Telugu Desam Party i Telangana Rashtra Samiti. Swoich przedstawicieli wysłali także J Jayalalitha (lider partii AIADMK , głównego ugrupowania opozycyjnego w stanie Tamil Nadu) i Mayawati (pochodzący ze społeczności dalitów premier stanu Uttar Pradesh, lider Bahujan Samaj Party).

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 czerwca:

1381 - Zginął Wat Tyler, przywódca chłopskiej rewolty w Anglii.

1917 - Powstał Komitet Wykonawczy Sekcji PPS w Rosji.

1941 - W Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, wicepremier w rządzie Grabskiego, działacz lewicy ruchu ludowego, współzałożyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wolnomyśliciel i antyklerykał.

1951 - Urodził się Álvaro Colom, gwatemalski polityk, członek centrolewicowej partii Narodowa Jedność Nadziei (UNE), 2008-12 prezydent Gwatemali.

1952 - Zmarła Zofia Kirkor-Kiedroniowa (z d. Grabska), działaczka społeczna, początkowo związana z PPS.

1987 - Chile: Operacja "Albania", znana też jako "masakra w Boże Ciało". Agenci CNI zamordowali 12 osób.

2006 - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Europy, w tym w Polsce.

2019 - Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.


?
Lewica.pl na Facebooku