Gdańsk: Kolejny działacz Inicjatywy Pracowniczej zwolniony

[2009-03-20 16:36:54]

Działacz Inicjatywy Pracowniczej, Mateusz Żuk, został zwolniony dyscyplinarnie krótko po tym, jak poinformował pracodawcę o założeniu związku zawodowego. Mateusz Żuk jest członkiem Komitetu Założycielskiego w Agencji J.A.R., właściciela marki Royal Collection. Pracował w jej gdańskim oddziale.

Inicjatywa Pracownicza w sieci sklepów Royal Collection powstała w związku z coraz częstszymi przypadkami łamana podstawowych uprawnień pracowniczych. Inicjatywa Pracownicza zaczęła domagać się m.in.: zaprzestania ograniczania prawa do urlopu wypoczynkowego i uzależniania jego wykorzystania od takich czynników jak podniesienie obrotu sklepu; zaprzestania nadużywania prawa do wyznaczania zadań w nadgodzinach oraz rozpoczęcia rozliczania ich w ciągu miesiąca, a nie wciągu trzech miesięcy jak miało to miejsce do tej pory; udostępnienia wszystkim pracownikom regulaminu Zakładowego Funduszy Świadczeń Socjalnych oraz przedstawienia rozliczenia wykazującego na co były wydatkowane jego środki itd. IP zażądała również odstąpienia przez pracodawcę od bezprawnej praktyki zatrudniania nowych pracowników sklepowych i magazynowych na umowy zlecenia.

Inicjatywa Pracownicza zagroziła także wejściem w spór zbiorowy pracy, a w całym kraju trwała akcja ulotkowa skierowana do pracowników sklepów Royal Collection.

To kolejne takie zwolnienie w ciągu ostatniego półrocza. W grudniu 2008 roku inny działacz Inicjatywy Pracowniczej Piotr Krzyżaniak otrzymał wypowiedzenie po ujawnieniu informacji, że jest osoba odpowiedzialną do kontaktów z pracodawcą wyznaczonym przez działająca na terenie Alma market S.A międzyzakładową organizację związkową, w podobnych okolicznościach firma Trans sp. z.o.o. zwolniła także Jacka Rosołowskiego.

Represje spotykają też działaczy już funkcjonujący od dłuższego czasu organizacji związkowych Inicjatywy Pracowniczej.

Pod koniec listopada i na początku grudnia 2008 r., nowo powołana dyrektor opolskiego Urzędu Statystycznego w Opolu Ewa Szkic-Czech, zwolniła 7 działaczy z powstałej w połowie 2007 roku Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza w tym przewodniczącego i wiceprzewodniczącą tej Komisji.

W połowie lutego 2009 roku, firma IPT Akromar wypowiedziała pracę działaczowi Inicjatyw Pracowniczej Romanowi Szczęsnemu. Stało się to bezpośrednio po tym, jak zagroził publikacją materiału prasowego dotyczącego sytuacji pracowników firmy. Szczęsny od wielu miesięcy bez skutku interweniował u kierownictwa w sprawie złych warunków pracy i łamania praw pracowniczych.

Komisja Krajowa OZZ Inicjatywy Pracowniczej w lutym zwróciła się do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o pomoc i interwencję w związku z systemowym łamanie w Polsce praw związkowych i pracowniczych. W liście do Fundacji czytamy, że w ciągu 5 lat przynajmniej w kilkudziesięciu dokumentowanych przepadkach, zostali zwolnieni działacze związkowi tylko z tej racji, że prowadzili zgodną z prawem działalność, lub próbowali założyć organizację związkową, a długotrwały przebiek spraw sądowych i często jedynie symboliczne kary (jak odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenie dla zwolnionego niezgodnie z prawe związkowca pracującego na umowę na czas określony), powodują że pracodawcy za nic sobie mają prawo do zrzeszania się pracowników w związki zawodowe.

C. Nosilewska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku