Peru: Ataki partyzantki maoistowskiej na wojsko

[2009-04-14 07:09:06]

Do dwóch równoczesnych ataków maoistowskich partyzantów na wojskowe patrole doszło na południu Peru. Członkom Ludowej Armii Wyzwoleńczej (Ejército Popular de Liberación) udało się wciągnąć w zasadzkę dwa kilkunastoosobowe piesze patrole peruwiańskich wojsk lądowych.

W ataku na wysokogórskiej leśnej ścieżce w prowincji Huanta w departamencie Ayacucho zginęło, według informacji Ministerstwa Obrony, 14 żołnierzy, a 5 zostało rannych. Rebelianci prawdopodobnie nie ponieśli strat. Do zasadzki doszło 9 kwietnia, jednak rząd poinformował o zdarzeniu dopiero 11 kwietnia.

EPL, będące zbrojnym ramieniem Peruwiańskiej Partii Komunistycznej (Partido Comunista del Perú), prowadzi partyzancką wojnę przeciwko władzy centralnej od roku 1980.

Adam Pol


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku