Sulejów: Odbył się III Krajowy Zjazd Pracowników Ratownictwa Medycznego

[2009-04-25 12:43:35]

Zatrudnieni w Państwowym Ratownictwie Medycznym 24 kwietnia po raz kolejny rozmawiali o swoim zawodzie. Tym razem III Krajowy Zjazd Pracowników Ratownictwa Medycznego odbył się w Sulejowie w województwie łódzkim. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego i Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Służb Ratowniczych. Uczestniczyli w nim również ratownicy medyczni zrzeszeni w NSZZ "Solidarność", a nie zgadzający się z polityką przewodniczącego Sekretariatu Ratownictwa Medycznego i Pogotowia Ratunkowego "Solidarności", Jacka Szarka.

Zaproszeni na Zjazd: prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, a także ministrowie zdrowia Ewa Kopacz i sprawiedliwości Andrzej Czuma nie zjawili się. Był za to dyrektor regionalny NFZ w Łodzi i szefowa służb kryzysowych wojewody łódzkiego.

Roman Badach-Rogowski z KZZPRM, jako koordynator prac nad zmianą Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i inicjator powstania Ustawy o zawodzie ratownika medycznego powiedział, że zmiany prawne muszą nastąpić, by ratownicy medyczni mogli wreszcie sami decydować o sobie tak, jak pielęgniarki czy lekarze.

Ratownicto medyczne jak straż pożarna czy policja jest podstawowym filarem bezpieczeństwa państwa. Jednak ani usług straży, ani policji nie wykonują prywatne podmioty, a ratownictwa medycznego niestety tak. Dlatego w zmianach ustawowych trzeba tego zakazać, a wtedy będzie to z pożytkiem dla pracowników i pacjentów - mówił z kolei szef KZZPRM, Robert Szulc.

Argumentowano także, że pracujący w ratownictwie medycznym muszą być zatrudnieni na umowę o pracę, a także mieć uprawnienia do wcześniejszych emerytur.

Nie jest tak, że my tylko krytykujemy poczynania tego rządu jeśli chodzi o Państwowe Ratownictwo Medyczne. Mamy gotowe propozycje zmian, lecz pani minister zdrowia nie chce tego słuchać. Nie chce naprawiać systemu ratownictwa, ale go psuć - stwierdził Bogusław Ziętek, przewodniczący Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80". Dodał, że jedyną zasługą tego rządu i resortu zdrowia jest doprowadzenie do porozumienia wielu organizacji związkowych działających w sektorze.

Janusz Głębski, lider OZZPRSR zaapelował do wszystkich zebranych o doprowadzenie do odwołania minister zdrowia Ewy Kopacz i stworzenia Ogólnopolskiej Konfederacji Związków Zawodowych Pracowników Ratownictwa Medycznego.

Zapowiedziano obronę tysięcy miejsc pracy starych stażem kierowców karetek pogotowia i ratowniczek medycznych. Ci pierwsi zostali przeznaczeni do zwolnienia z powodu tego, że nie ukończyli szkół ratownictwa medycznego, co jest nowym wymogiem. Ratowniczki chce się zwolnić, bo jakoby są zbyt słabe do wykonywanie tego zawodu.

Związkowcy zapowiedzieli obronę miejsc pracy. Najbliższa ku temu okazja będzie 22 maja, kiedy to w Warszawie odbędzie się kolejna demonstracja przeciwko obecnej polityce rządu pod hasłem: "Nie będziemy płacić za wasz kryzys!".

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku