Umińska-Keff: Dla Kościoła feministka jest wrogiem

[2009-05-16 08:40:10]

Z Bożeną Umińską-Keff, pisarką i publicystką, wykładowczynią na Gender Studies (kulturowe i społeczne aspekty płci) na Uniwersytecie Warszawskim rozmawia Przemysław Prekiel.

Zajmuje się Pani problemem wykluczenia żydowskich kobiet w polskiej kulturze (np. w książce "Postać z cieniem" jest to nawet wykluczenie podwójne). Proszę powiedzieć, jak to było z tą tolerancją wobec kobiet pochodzenia żydowskiego w Pani literaturze?

Nie zajmuję sie wykluczeniem żydowskich kobiet w polskiej kulturze - napisałam książkę "Postać z cieniem" - o tym, co mieli w głowach, jakie schematy, jakie wzory płci i "rasy" polscy pisarze, u których znajdujemy postacie Żydówek, od Orzeszkowej do Bruno Schultza. To książka o świadomości pisarzy, o wzorach jakich dostarcza kultura i o tym, co się z nimi dzieje u tych, którzy znów dostarczają wzorów kulturze.

Obchodziliśmy niedawno Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. Gdzie dziś widzi Pani głównego propagatora antysemityzmu?

Główny propagator antysemityzmu w Polsce to niezwalczane, nierewidowane, niekarane powszechnie funkcjonująca nienawiść i uprzedzenia. Nieedukowani w szkołach spadkobiercy tych uprzedzeń i ci, którzy mają na nie ogromną tolerancję. Tradycyjnie też Kościół i prawicowe partie.

Czy dziś polska prawica nadal jest taka antysemicka jak przed wojną była endecja, która na sztandarach miała antysemickie hasła?

Czy tak samo nie wiem, pewnie zakres nie jest taki, bo i Żydów jest jakby mniej o tyle, ile było, czyli o około 3,5 miliona. Niemniej jak na taki brak "desygnatu", to antysemityzm trzyma się świetnie. I jak na razie w takiej sytuacji politycznej, jaka jest, myślę że nadal będzie żył i kwitł. Żeby się to zmieniło, musiałaby powstać mocna lewica czy centrolewica - mocna, czyli z realnym programem, w tym edukacyjnym. Musiałaby się zacząć zmieniać tradycyjna świadomość, w którą uprzedzenia są wmontowane na stałe, a na razie jest utwierdzana.

Głośny był list otwarty przeciw postawieniu w Warszawie pomnika ku czci Romana Dmowskiego, który Pani podpisała. Dlaczego?

To jest zawarte w samym liście, w uzasadnieniu. Łącznie z opisem ustaw jakie Dmowski przygotował - ale nie zrealizował, bo nie był nigdy w Sejmie - czysto rasistowskich ustaw antyżydowskch. Dla mnie jest to tak - też to już powiedziałam publicznie - jakby Niemcy postawili dziś pomnik Goebelsowi. Dmowski był nacjonalistą, nacjonalizm polega na tym, że własny naród ustawia sie ponad innymi, nazywają to "egoizmem narodowym", a pojęcie narodu ponad każdą poszczególną jednostką, więc to jest bardzo wbrew indywidualizmowi. Nacjonaliści najchętniej używają narodu po to, żeby ginął w imieniu narodu lub żeby żył według ich wyobrażeń o słusznym życiu narodu. Oprócz propagowania przemocy i nienawiści, nie wiem jakie potwierdzone zasługi ma Dmowski. To raz. Dwa, Dmowski jest w znacznym stopniu odpowiedzialny za najgorsze polskie postawy w czasie zagłady.

I na koniec pytanie o feminizm. Dlaczego nadal to słowo traktowane jest jako inwektywa?

Jako inwektywę traktują je prawdopodobnie ci, dla których feministka oznacza wroga, przedstawicielkę ideologii, której się boją, zresztą przeważnie niewiele o niej wiedzą. Dla Kościoła feministka jest wrogiem, bo feministki - wszystkich opcji - są za prawami kobiet, w tym za prawem do przerywania ciąży. I nie są zwolenniczkami postrzegania kobiety jako drugorzędnej wobec mężczyzn. Nie można się z nimi dogadać na temat tzw. "naturalnego porządku" świata, w każdym razie w kwestii płci, bo generalnie uważają, że nic takiego nie ma.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Ojczyzna nienawiści
online
24 września (czwartek), godz. 18.00-20.00
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


26 września:

1919 - Ukraina: Anarchiści z Machnowskiej Armii Powstańczej, pod dowództwem Nestora Machno zadali decydującą klęskę białym wojskom Denikina.

1932 - Decyzją polskiego MSW rozwiązano Ukraińską Włościańsko-Robotniczą Socjalistyczną Jedność (tzw. Sel-Rob).

1937 - W Warszawie odbył się zorganizowany przez Centralny Wydział Młodzieży PPS ogólnopolski zlot młodzieży socjalistycznej; wzięło w nim udział 15 tysięcy młodych socjalistów.

1939 - Delegalizacja Francuskiej Partii Komunistycznej pod zarzutem działalności antypaństwowej.

1941 - Krótko po starcie z lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z pierwszym składem Grupy Inicjatywnej PPR, która miała zostać przerzucona do Polski. W katastrofie zginął Jan Turlejski, a ranni zostali Jakub Aleksandrowicz, Czesław Skoniecki i Roman Śliwa.

1944 - W pierwszym powojennym rządzie Francji komuniści objęli resorty zdrowia i lotnictwa.

1946 - Urodziła się Andrea Dworkin, amerykańska feministka radykalna, socjolożka, pisarka, inicjatorka antypornograficznego nurtu feminizmu.

1959 - Zmarł postrzelony przez buddyjskiego mnicha lewicowy premier Cejlonu Solomon Bandaranaike.

1968 - W RFN powstała Niemiecka Partia Komunistyczna.

1980 - W wyniku zamachu neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann w Monachium 13 osób zostało zabitych, a ponad 200 odniosło rany.

2000 - "Bitwa o Pragę" - kilkanaście tysięcy osób demonstrowało przeciwko obradom Banku Światowego w Pradze czeskiej. Data ta uznawana jest za symboliczny początek ruchu alterglobalizacyjnego w Europie środkowej i wschodniej.

2016 - W Hawanie podpisano porozumienie kończące wojnę domową w Kolumbii.

2017 - João Lourenço (MPLA-PT) został prezydentem Angoli.


?
Lewica.pl na Facebooku