Wirtualna Polska musi przeprosić PPS

[2009-05-27 23:04:46]

Komitet Wyborczy Polska Partia Socjalistyczna wygrał dzisiaj w Warszawie proces w trybie wyborczym przeciwko Wirtualnej Polsce. Zgodnie z wyrokiem drugi pod względem wielkości polski portal internetowy musi sprostować nieprawdziwe informacje zawarte na łamach serwisu wyborczego oraz opublikować przeprosiny pod adresem PPS na stronie głównej w ciągu 24 godzin od uprawomocnienia wyroku.

Pozew przeciwko WP został złożony w poniedziałek przez pełnomocnika wyborczego KW PPS Grzegorza Ilnickiego (na zdjęciu) z powodu naruszenia dóbr osobistych Polskiej Partii Socjalistycznej polegającego na pominięciu listy PPS w internetowym sondażu przedwyborczym "Pojedynki wyborcze" i podawaniu nieprawdziwych informacji. Wśród liderów list wyborczych okręgu obejmującego województwa warmiśko-mazurskie i podlaskie zabrakło jedynie przedstawiciela PPS, Piotra Janiszewskiego, a redakcja serwisu wp.pl nie zaprzestała publikowania nieprawdziwych informacji mimo wcześniejszych upomnień.

Sąd w pełni przyznał rację Grzegorzowi Ilnickiemu przyznając słuszność obydwu zarzutom, które postawił Wirtualnej Polsce. Znalazło to swoje odniesienie w treści uzasadnienia postanowienia: Brak kandydata listy PPS w tym przypadku sugeruje, iż takiej listy w okręgu nr 3 nie ma. Dla wnioskodawcy wydaje się to krzywdzące tym bardziej, iż zarejestrował listę kandydatów tylko w jednym okręgu. Pominięcie go jako komitetu wyborczego partii, który spełnił ustawowe wymogi zarejestrowania listy kandydatów zdaniem Sądu narusza jego dobra osobiste w postaci wiarygodności wobec wyborców, którzy okazali mu poparcie.

Sędzia Agnieszka Matlak podkreśliła także, że ordynacja wyborcza nie przewiduje pojęcia list ogólnopolskich, które premiować chciał portal wp.pl. Podstawą orzeczenia był fakt, że wszystkie listy okręgowe, zgodnie z prawem zarejestrowane, są w materiałach informacyjnych równouprawnione.

Wcześniej podobne błędy w relacjonowaniu wyborów na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu popełniły m.in. telewizja TVN24 i "Kurier Poranny", ale po interwencji Grzegorza Ilnickiego media te poprawiły swoje serwisy informacyjne i wnioski do sądu przeciwko nim nie zostały skierowane.

Jakub Klimczak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku