Olsztyn: Konferencja prasowa PPS

[2009-06-04 21:56:31]

4 czerwca w Olsztyńskim Centrum Społecznym MS im. Bolesława Limanowskiego odbyła się konferencja prasowa Polskiej Partii Socjalistycznej. Zaprezentowali się na niej: lider listy PPS w okręgu wyborczym nr 3 Piotr Janiszewski oraz kandydatki: Aleksandra Węcławska (pozycja nr 8) oraz Sylwia Garbart (pozycja nr 10 na liście).

Piotr Janiszewski uzasadniał start PPS w wyborach do Parlamentu Europejskiego brakiem na polskiej scenie politycznej partii lewicowej, mogącej reprezentować tą znaczącą część Polaków i Polek posiadających poglądy lewicowe. Następnie wskazał na główne pomysły zmian, których powinno się dokonać w Unii Europejskiej: przyznania inicjatywy ustawodawczej dla Parlamentu Europejskiego, ustanowienia Europejskiego Kodeksu Pracy i europejskiej płacy minimalnej oraz zwiększenia ogólnego poziomu demokracji.

Sylwia Garbart przedstawiła stanowisko PPS oraz jej partnerów z Europejskiej Lewicy i Zielonej Lewicy Nordyckiej na temat zjawiska prywatyzacji i urynkowiania usług publicznych, szczególnie edukacji. Szkoły wyższe powinny w większym stopniu opierać się na zasadach demokracji i współpracy kadry naukowej ze studentami. Rektor czy dziekan nie mogą być zredukowani do roli menadżerów, którzy podporządkowują działalność uczelni wymogom rynku - mówiła kandydatka.

Stanowisko platformy feministycznej Europejskiej Lewicy przedstawiła Aleksandra Węcławska, mówiąc o tym, że szczególnymi ofiarami neoliberalnej polityki i demontażu państwa socjalnego są kobiety. Wśród postulatów, które przedstawiła znalazły się te, mówiące o równej płacy za równą pracę, walce z dyskryminacją na rynku pracy, zagwarantowaniu kobietom praw reprodukcyjnych czy radykalnym zwiększeniu partycypacji kobiet we wszystkich ciałach Unii Europejskiej.

Przybyli na konferencję dziennikarze pytali o koszty wprowadzenia płacy minimalnej oraz o sposoby rozwiązania problemu lobbingu. Kandydat i kandydatki zaprezentowali w odpowiedzi przykład wprowadzenia płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii, w której nie doszło przez to do wzrostu bezrobocia, a aż 90 proc. pracodawców oceniło tę zmianę jako nie mającą dla nich większego znaczenia. Natomiast działania lobbystów powinny być dokładnie uregulowane oraz monitorowane, tak by każdy obywatel Unii mógł mieć pełną wiedzę o poczynaniach lobbystów oraz skutkach ich działań.

Mateusz Mirys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku