OM PPP przeciwko komercjalizacji szkolnictwa wyższego

[2009-06-14 19:40:55]

Organizacja Młodzieżowa Polskiej Partii Pracy zajęła stanowisko wobec przedstawionych w mediach planów minister nauki Barbary Kudryckiej. Według nich, wolne od opłat byłoby studiowanie tylko na jednym kierunku studiów dziennych. Ewentualny drugi kierunek studiów lub zmiana kierunku studiów po upływie jednego semestru od rozpoczęcia nauki na pierwszym kierunku byłyby płatne.

OM PPP skrytykowała plany minister Kudryckiej. Według działaczy, wprowadzenie proponowanych rozwiązań oznaczałoby pogorszenie już i tak nie najlepszej sytuacji polskich studentów. Zdaniem OM PPP, rząd obłudnie twierdzi, że chce zrównać, jednak jest to równanie w dół. Jako równie nieszczere ocenione zostały zapowiedzi Kudryckiej, jakoby przedstawione propozycje miałyby zostać poddane szerokiemu dialogowi społecznemu. Zdaniem OM PPP, moment przedstawienia zamierzeń rządu - po wyborach i na progu wakacji - sprawia, że dialog nie będzie możliwy.

Szanowna pani Minister! Czy naprawdę poprawę czyjegoś bytu uważa pani za zrównanie go z bytem tych którym jest gorzej? Czy to po prostu, "mydlenie oczu" jak w wypadku zapowiedzi "dialogu" i ogłaszania projektów ustawy niedługo przed wakacjami? - pytają działacze OM PPP.

Organizacja Młodzieżowa Polskiej Partii Pracy uważa, że należy gruntownie zmienić priorytety polityki edukacyjnej państwa. Rząd powinien przyjąć rozwiązania wspierające materialnie studentów studiów zaocznych i wieczorowych, zamiast planować wprowadzenie opłat dla studentów studiów dziennych, co byłoby początkiem komercjalizacji szkolnictwa wyższego. OM PPP chce także wyrównania dostępu do studiów dla młodzieży z rodzin wiejskich i ubogich, gdyż - zdaniem działaczy Organizacji - obecnie funkcjonują w Polsce punkty za pochodzenie dla młodzieży z rodzin miejskich i bogatych. Wreszcie, OM PPP domaga się odrzucenia projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

Dla Organizacji drugorzędną kwestią jest to, czy minister Kudrycka zachowa stanowisko, czy odejdzie z rządu, ponieważ ewentualna wymiana ministra bez zmiany priorytetów polityki edukacyjnej, byłaby tylko kurtuazyjnym przedsięwzięciem PR-owskim.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


24 października:

1929 - Krach na giełdzie nowojorskiej zapoczątkował tzw. wielki kryzys.

1934 - Prezydent RP Ignacy Mościcki wydał rozporządzenie o utworzeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

1936 - W Hiszpanii sformowano batalion im. Jarosława Dąbrowskiego pod dowództwem Bolesława (Stanisława) Ulanowskiego.

1942 - Gwardia Ludowa dokonała pierwszego zamachu bombowego na Café Club.

1943 - Oddział GL im. gen. Józefa Bema stoczył całodzienną bitwę z obławą niemiecką w lasach na Diablej Górze na Kielecczyźnie.

1956 - Imre Nagy został premierem Węgier.

1956 - Władysław Gomułka wygłosił przemówienie do kilkuset tysięcy osób podczas wiecu na Placu Defilad w Warszawie.

1962 - Pierwsze radzieckie frachtowce wraz z towarzyszącymi im okrętami podwodnymi dotarły do ustanowionej przez Amerykanów linii blokady wokół Kuby.

1970 - Salvador Allende został wybrany prezydentem Chile.

1975 - Na Islandii doszło do jednodniowego strajku kobiet.

2005 - W Detroit zmarła Rosa Parks, amerykańska działaczka na rzecz praw człowieka, będąca symbolem walki z segregacją rasową.


?
Lewica.pl na Facebooku