Raport o rasizmie w Polsce

[2009-06-16 17:09:50]

Jak stwierdza raport polsko-niemieckiej grupy badawczej wydany przez redakcję antyfaszystowskiego magazynu "Nigdy Więcej", przemoc rasistowska i ksenofobiczna stanowi w Polsce problem, a instytucje państwowe nie wiedzą, jak z nim sobie skutecznie radzić.

Raport jest owocem projektu badawczego zrealizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" i niemiecką organizację Opferperspektive, która zajmuje się pomocą dla ofiar nietolerancji. W ramach badań przeprowadzono ponad 50 pogłębionych wywiadów z przedstawicielami i przedstawicielkami różnych mniejszości i organizacji społecznych w obu krajach oraz porównano polskie i niemieckie mechanizmy monitorowania rasizmu.

Zarówno niemieckie, jak i polskie prawo daje instrumenty do walki z rasizmem i neofaszyzmem, ale praktyka stosowania go w Polsce pozostawia wiele do życzenia. W obu krajach ofiarami agresji fizycznej i werbalnej ze strony skrajnej prawicy są przedstawiciele mniejszości religijnych, narodowych i etnicznych, imigranci, geje i lesbijki oraz działacze antyfaszystowscy - mówi dr Rafał Pankowski, koordynator projektu ze strony polskiej. Monitorowanie rasistowskich incydentów oraz pomoc ofiarom spoczywa u nas na barkach organizacji pozarządowych i nieformalnych grup wsparcia - dodał.

Książkę pod tytułem "Hate Crime Monitoring and Victim Assistance in Poland and Germany" przygotował międzynarodowy zespół w składzie: Britta Grell, Timm Köhler, Rafał Pankowski, Natalia Sineaeva i Marcin Starnawski. Autorem przedmowy jest dr Martin Salm, prezes Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość". Publikacja w obecnym kształcie powstała po w wyniku konferencji "Nietolerancja zabija", która odbyła się w ubiegłym roku w warszawskim Collegium Civitas. Wzięli w niej udział badacze i działacze społeczni z dziewięciu krajów. Doświadczenia zebrane w ramach projektu polsko-niemieckiego będą teraz wykorzystane w innych krajach Europy Wschodniej, m. in. na Ukrainie.

Pełny tekst książki w formacie PDF po angielsku oraz streszczenie w języku polskim są dostępne na stronie internetowej www.nigdywiecej.org

Dodatkowe informacje można otrzymać pod telefonem 0601360835.

Katarzyna Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku