Belgrad: Serbia jak najszybciej w UE!

[2009-07-04 23:02:51]

Zdaniem prezydentów Serbii, Borisa Tadića i Grecji, Karolosa Papouliasa, Serbia powinna jak najszybciej dołączyć do struktur Unii Europejskiej. Spotkanie obydwu głów państw odbyło się 2 lipca w Belgradzie.

Serbia powinna jak najszybciej wejść do UE i zająć miejsce, jakie jest jej należne - stwierdził Papoulias. Dodał także, iż do końca bieżącego roku, Bruksela powinna podjąć decyzję o liberalizacji reżimu wizowego dla Serbii i wpisaniu jej na tzw. białą listę Schengen. Dzięki temu obywatele Serbii mogli by podróżować na terenie Unii bez wiz.

Prezydent Tadić wyraził podziękowania dla greckiego stanowiska, twierdząc, że ma ono wyjątkowe znaczenie dla Serbii: W Serbii działają ekstremistyczne struktury polityczne chcące udowodnić, że cała Europa działa przeciwko interesom Serbii, ale właśnie dzięki takim krajom jak Grecja możemy im udowodnić, że Europa to także nasz dom. Powiedziałem prezydentowi Grecji, że kontynuujemy reformy, które przybliżą nasz kraj do członkostwa UE i zamierzamy wypełnić wszystkie nasze zobowiązania w kwestii współpracy z Trybunałem w Hadze. Na prawie międzynarodowym ufundowana jest obrona integralności naszego kraju.

Dodał także, iż tak jak Serbia będzie dążyć do integracji europejskiej, tak nigdy nie wyrzeknie się Kosowa. Grecja jest jednym z pięciu państw UE, które nie uznały ogłoszenia niepodległości tej prowincji.

Greckie stanowisko w tej sprawie jest znane. Opowiadamy się za przyjęciem rozwiązania odpowiadającego obydwu zainteresowanym stronom- Serbom oraz kosowskim Albańczykom, które opierało by się na zasadach prawa międzynarodowego, gwarantowało by prawa mniejszości etnicznych i nie dzieliło ich na zwycięzców i zwyciężonych - powiedział Papoulias.

Podczas spotkania poruszono także kwestie współpracy gospodarczej, w tym budowy magistrali komunikacyjnej "Korytarz 10", mającej łączyć Salzburg z Salonikami.

Stosunki dyplomatyczne między Serbią a Grecją zostały nawiązane ponad 140 lat temu. Od tamtego czasu Grecja pozostaje najbliższym partnerem Serbii w regionie.

Radosław Kozak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 października:

1866 - W Zbarażu urodził się Ignacy Daszyński, wybitny działacz socjalistyczny, premier rządu ludowego, marszałek sejmu, poseł do sejmu wiedeńskiego, współzałożyciel Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, potem w PPS.

1916 - Urodził się François Mitterrand, socjalistyczny polityk francuski, prezydent Francji w latach 1981-1995. Uznawany w prawie wszystkich sondażach i rankingach, za jednego z dwóch - obok de Gaulle'a - największych prezydentów w historii.

1923 - Militaryzacja kolei, czyli powołanie strajkujących kolejarzy na "ćwiczenia wojskowe", w czasie których mieli wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

1930 - Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się tzw. proces brzeski. Na ławie oskarżonych zasiadło 11 przywódców Centrolewu.

1939 - Rozwiązanie PPS przez jej władze; powstała konspiracyjna organizacja polityczna WRN.

1945 - Bolesław Bierut wydał dekret nacjonalizacyjny o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy.

1957 - Zmarł Nikos Kazantzakis, grecki powieściopisarz, poeta, dramaturg, tłumacz i myśliciel o lewicowych poglądach; najczęściej tłumaczony grecki autor.

1959 - Urodził się Evo Morales, lewicowy prezydent Boliwii.

1972 - W Dahomeju (obecnie Benin) władzę przejęła armia, tworząc wojskowy rząd rewolucyjny.

2013 - Zakończyły się przedterminowe wybory parlamentarne w Czechach. Największe poparcie uzyskały: Czeska Partia Socjaldemokratyczna (20,45% głosów), Akcja Niezadowolonych Obywateli (18,65%), Komunistyczna Partia Czech i Moraw (14,91%) oraz TOP 09 (11,99%).

2014 - Urzędująca prezydent Brazylii Dilma Rousseff została wybrana na II kadencję.

2017 - Jacinda Ardern (LP) objęła urząd premiera Nowej Zelandii.


?
Lewica.pl na Facebooku