Apel do sekretarza generalnego ONZ na rzecz uwolnienia Ahmada Saadata

[2009-07-08 22:55:40]

Kampania Na Rzecz Uwolnienia Ahmada Saadata zebrała podpisy ponad 400 organizacji i osób prywatnych na rzecz uwolnienia znajdującego się obecnie w samotnej celi w izraelskim więzieniu w Aszkelonie sekretarza generalnego Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny oraz pozostałych palestyńskich więźniów politycznych, których liczbę szacuje się na 11000-12000. List z podpisami został dziś doręczony sekretarzowi generalnemu ONZ Banowi Ki-Munowi.

Działacze Kampanii wystosowali sygnatariuszom i sygnatariuszkom podziękowania, wzywając ich do jak najskuteczniejszego rozprzestrzeniania informacji o liście do Ban Ki-Muna, jak też działalności Kampanii. Zachęcają oni do tworzenia lokalnych komitetów Przyjaciół Ahmada Saadata, oraz aktywnych działań na rzecz jego oraz wszystkich więźniów politycznych w Palestynie i na świecie.

W liście do Ban Ki-Muna czytamy m.in.: My, niżej podpisani, organizacje i osoby, apelujemy do pana o natychmiastowe podjęcie działań w obronie życia, zdrowia i praw ponad 11000 palestyńskich więźniów politycznych przetrzymywanych w więzieniach izraelskich. Wśród nich, jak wskazują autorzy listu, poza Ahmedem Saadatem znajdują się m.in. czołowy działacz Fatah, Marwan Barghuti, oraz dziesiątki innych ważnych działaczy palestyńskich.

Jak czytamy w liście, warunki, w jakich znajdują się więźniowie palestyńscy, oznaczają pogwałcenie wszelkich standardów międzynarodowych. Powodem ich uwięzienia jest odmowa uznania brutalnej okupacji, której poddany jest ich kraj i ich naród. Notorycznie uniemożliwia im się kontakt z rodziną, dostęp do książek i gazet, umieszcza w samotnych celach. Niedawno Saadat, którego umieszczono w samotnej celi, mimo doznanej kontuzji odmawiając pomocy medycznej, podjął dziewięciodniowy strajk głodowy w proteście przeciw takim praktykom.

Autorzy listu do Ban Ki-Muna stwierdzają, że Saadat i inni poddani podobnym represjom są traktowani w ten sposób, gdyż pozostają rozpoznawalnymi i ważnymi przywódcami narodowymi, zaś strajk głodowy więzionego przywódcy LFWP stał się iskrą, za sprawą której tysiące ludzi na świecie zaczęło domagać się jego uwolnienia, jako żywego symbolu niezłomności i siły więźniów palestyńskich, znajdujących się w izolacji i straszliwych warunkach. Podkreślają międzynarodowe zaangażowanie organizacji na rzecz praw człowieka i na rzecz sprawiedliwości społecznej.

Dalej czytamy: Los tych 11000 palestyńskich więźniów politycznych stanowi fundamentalną kwestię sprawiedliwości. Podobnie, jak stwierdzają autorzy listu, powiedzieć można o losie całej społeczności palestyńskiej, zarówno więźniach politycznych, jak też Palestyńczykach żyjących w oblężonym więzieniu pod otwartym niebem w Gazie czy na ściśniętym murem Zachodnim Brzegu, wreszcie o uchodźcach palestyńskich. Autorzy oskarżają Organizację Narodów Zjednoczonych i inne ciała oficjalnej społeczności międzynarodowej o współudział w uniemożliwianiu realizacji niezbywalnych praw narodu palestyńskiego, wzywając do natychmiastowego zaprzestania takich praktyk oraz do konkretnych działań na rzecz położenia kresu torturom, okrutnemu i nieludzkiemu traktowaniu więźniów palestyńskich oraz uwolnienia ich wszystkich z więzień okupanta izraelskiego.

Ahmad Saadat przebywa w więzieniu od 2002 r., gdy armia izraelska podjęła oblężenie siedziby Jasera Arafata. Warunkiem jego zaprzestania było uwięzienie przez Władze Palestyńskie Saadata i czterech jego towarzyszy, pod okiem strażników z USA i Wielkiej Brytanii. Związane z Arafatem władze zgodziły się na to, za co spotkały się z powszechnymi oskarżeniami o kolaborację. Jednakże 14 marca 2006 r., niedługo po zwycięstwie Hamasu w wyborach do Palestyńskiego Zgromadzenia Ustawodawczego, izraelska armia okupacyjna podjęła szturm na więzienie w Jerychu, zabijając dwie osoby oraz porywając znajdującego się tam Saadata i jego towarzyszy. Tuż przed tym więzienie opuścili, ostrzeżeni o zbliżającym się szturmie, zagraniczni strażnicy.

25 grudnia 2008 r., na dwa dni przed najbardziej niszczycielską w historii inwazją izraelskiej armii okupacyjnej na Strefę Gazy, Saadat został skazany przez pseudosądowe ciało biurokratyczno-wojskowe na 30 lat więzienia. Konsekwentnie odmawia on jakiegokolwiek uznania dla jurysdykcji, której został poddany, uznając ją za część zbrodniczego aparatu okupacyjnego.

Pełna treść listu do Bana Ki-Muna wraz z podpisami dostępna jest tutaj.

Paweł Michał Bartolik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Konferencja naukowa
Uniwersytet Warszawski
21-22 października
Poszukuję
WYSTAWA: Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii
Warszawa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Galeria
7 lipca - 1 października 2023
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


4 października:

1884 - Urodził się Félix Gouin, socjalistyczny polityk francuski (członek SFIO), głowa państwa i szef tymczasowego rządu francuskiego w 1946 r.

1937 - Zarządzenie rektorów polskich szkół wyższych wprowadziło rozdział miejsc dla studentów polskich i żydowskich tzw. "getto ławkowe".

1937 - Urodził się Franz Vranitzky, austriacki polityk socjaldemokratyczny, członek Socjaldemokratycznej Partii Austrii. Federalny kanclerz Austrii w latach 1986-1997.

1938 - Centralny Komitet Wykonawczy PPS podjął decyzję o bojkocie wyborów do sejmu.

1949 - Urodził się Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.

1957 - W ZSRR wystrzelono pierwszego sztucznego satelitę Ziemi (Sputnik 1).

1965 - Ukazało się pierwsze wydanie kubańskiego dziennika Granma.

1969 - Zmarł Jerzy Stempowski, eseista, krytyk literacki, wolnomularz, socjalista.

1970 - Zmarła Janis Joplin, amerykańska piosenkarka, przeciwniczka wojny w Wietnamie.

2009 - Socjaldemokraci z partii PASOK wygrali przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji.

2010 - Katastrofa w hucie aluminium w Ajce na Węgrzech. W wyniku pęknięcia zapory zbiornika z chemikaliami zginęło 10 osób, a 120 zostało rannych.


?
Lewica.pl na Facebooku