Korea Płd.: Dwustu rannych robotników

[2009-07-30 15:50:08]

Od 20 lipca trwa szturm oddziałów policyjnych na okupowaną od niemal 70 dni przez robotników południowokoreańską fabrykę Ssangyong Motors w Pyeongtaek. 29 lipca oddział 500 policjantów z oddziałów do zwalczania zamieszek zaatakował solidarnościową demonstrację 3000 osób, zorganizowaną przez Koreańską Konfederację Związków Zawodowych. Wsparcia oddziałowi udzieliło 10 śmigłowców, z których zrzucono worki z toksycznym gazem łzawiącym. Użyto również armatek wodnych.

Po rozbiciu demonstracji część jej uczestników usiłowała dostać się pod bramę Ssangyong. Policja ostrzelała ich mieszaniną wody i gazu oraz zaczęła wyłapywać.

Mimo brutalności policji, wieczorem kontynuowano pikietę solidarnościową, do której dołączyli lekarze i pielęgniarki. Jej uczestnicy zwracali uwagę, że zablokowanie przez policję dostępu do wody, żywności i pomocy medycznej dla strajkujących doprowadziło w fabryce do katastrofy humanitarnej. Zwracano uwagę, że nawet prawo wojny przewiduje umożliwienie służbom medycznym dostępu do rannych po stronie przeciwnika.

Według lekarzy, którzy odwiedzili strajkujących, w fabryce znajduje się 200 rannych, z których 6 wymaga pilnej pomocy medycznej, a wielu ma poważne obrażenia, takie jak złamania żeber czy kończyn. Wielodniowe bombardowania gazem z helikopterów utrudniają oddychanie. Łoskot śmigłowców i puszczana złośliwie głośna muzyka powodują poważne niedobory snu (strajkujący śpią średnio 2-3 godziny dziennie). Panują tragiczne warunki sanitarne (np. zapchane toalety), a racje żywnościowe zostały zredukowane do 2 kulek ryżu dziennie. Dostęp do żywności i wody blokowany jest od tygodnia.

Członek jednej z organizacji humanitarnych, niosących pomoc medyczną, Baek Nam-joon, stwierdził: Wygląda to jak obóz dla uchodźców, oraz: Protestujący żyją w warunkach przypominających piekło.

25 lipca Koreańska Konfederacja Związków Zawodowych również zorganizowała demonstrację solidarnościową, którą władze uznały za "gwałtowną". Tego samego dnia zerwane zostały negocjacje między strajkującymi a zarządem fabryki. Robotnicy domagają się rezygnacji z zapowiadanych zwolnień, co zarząd uznaje za postulat niemożliwy do spełnienia i uzależnia powrót do stołu negocjacyjnego od odstąpienia od tego żądania. Zarząd chce ponadto zażądać 5 miliardów wonów (ok. 4 milionów dolarów USA) odszkodowania od strajkujących. Jednocześnie, wierzyciele Ssangyong zapowiedzieli, że 5 sierpnia złożą pozwy o uznanie upadłości zakładu.

Paweł Michał Bartolik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku