People’s Rights Protection Movement w Warszawie

[2009-08-06 18:41:40]

3 sierpnia w warszawskiej siedzibie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych odbyło się wystąpienie Pawła Zarifulina – rosyjskiego prawnika, politologa, dziennikarza, etnografa, podróżnika, koordynatora Ruchu Obrony Praw Ludów (People’s Rights Protection Movement).

Spotkanie dotyczyło często pomijanej w dyskursie obrony praw kulturowych mniejszości kwestii ochrony etnicznej różnorodności. Motywem przewodnim zorganizowania konferencji była wisząca w powietrzu groźba wznowienia konfliktu zbrojnego między Gruzją a Osetią Południową. Prelegent będący uczestnikiem misji humanitarnej w okresie walk z sierpnia 2008 roku zaprezentował własną refleksję w jaki sposób uniknąć scenariusza sprzed roku. Zasadniczym problemem otwierającym nowe punkty zapalne nie tylko na Kaukazie jest zdaniem Zarifulina instrumentalne, wykorzystywanie państw nie posiadających geopolitycznie podmiotowego znaczenia.

Wykorzystywanie to jest o tyle haniebne i warte napiętnowania, że nie posiada żadnego umocowania na gruncie historyczno-kulturowym. Casus konfliktu gruzińsko-osetyjskiego (narodów tak sobie bliskich) wywołanego przez człowieka, który amerykańskiego obywatelstwa nie zrzekł się do dzisiaj, pokazuje w jak łatwy, sztucznie skreowany sposób pojawiają się negatywne emocje prowadzące w prosty sposób do ludobójstwa.
Jedyną uczciwą odpowiedzią humanisty na tego rodzaju nienaturalne antagonizmy rozgrywane w duchu divide et impera powinien być namysł nad słabością systemu ochrony kolektywnych praw grup etnicznych i narodowościowych na naprawdę historycznie głębokim i kulturowo istotnościowym poziomie. Stąd znacząca część wystąpienia poświęcona była zainaugurowanej niedawno działalności organizacji pod nazwą Ruch Obrony Praw Ludów, stawiającej sobie za cel zapobieganie kolejnym sztuczny konfliktom na tle etnicznym.

Działalność organizacji zainaugurowana została 30 lipca podczas konferencji w Paryżu; wzięli w niej udział intelektualiści z Francji, Rosji i Turcji. Po zakończeniu spotkania większość jego uczestników wyraziła gotowość powołania do życia Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Osetyjskiej i polskiej sekcji Ruchu Obrony Praw Ludów.

Kornel Sawiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku