Sejm: Zakaz rozpowszechniania symboli komunistycznych

[2009-09-28 12:38:50]

25 września posłowie przyjęli nowelizację Kodeksu Karnego, która przewiduje karanie za rozpowszechnianie treści lub nośników o symbolice komunistycznej. W przyjętej nowelizacji brak jednak jakiejkolwiek definicji, ani nawet wyliczenia owych treści i nośników.

Za zmianą Kodeksu Karnego głosowało 352 posłów z Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski XXI, a także jeden poseł koła Demokratyczne Koło Poselskie Stronnictwa Demokratycznego (Marian Filar) oraz 8 posłów niezrzeszonych (Ludwik Dorn, Ryszard Galla, Longin Komołowski, Jan Libicki, Wojciech Mojzesowicz, Maciej Płażyński, Władysław Szkop, Jacek Tomczak).

Przeciw zakazowi opowiedziało się 55 posłów, w tym wszyscy obecni posłowie klubu Lewica i koła Socjaldemokracja Polska-Nowa Lewica, a także 10 posłów PO (Tadeusz Aziewicz, Leszek Cieślik, Bronisław Komorowski, Jacek Krupa, Sławomir Neumann, Marzena Okła-Drewnowicz, Halina Rozpondek, Michał Szczerba, Piotr Waśko, Jacek Żalek), 3 z PSL (Eugeniusz Kłopotek, Janusz Piechociński, Franciszek Stefaniuk), 2 z DKP SD (Bogdan Lis, Jan Widacki) oraz 5 posłów niezrzeszonych (Cezary Atamańczuk, Marek Balicki, Grażyna Ciemniak, Krzysztof Grzegorek, Bożena Kotkowska).

Komentując przyjętą poprawkę dla dziennika "Trybuna", politolog, dr Rafał Chwedoruk wskazał na całkowity brak precyzji sformułowania treści lub nośniki o charakterze komunistycznym. Mamy na przykład do czynienia z symboliką, która w określonym miejscu i czasie nie kojarzyła się z przemocą, lecz walką i byciem ofiarą. Sierp i młot był symbolem ZSRR i jego przemocy, ale był też np. symbolem greckich komunistów, którzy byli ofiarą krwawych represji. Sierp i młot był też symbolem IV Międzynarodówki trockistowskiej, która była prześladowana przez stalinowców - stwierdził.

Zdaniem Chwedoruka nowelizacja może doprowadzić do sytuacji absurdalnych, takich jak karanie osób noszących koszulki z wizerunkiem Ernesto "Che" Guevary lub odwołujących się w dyskusjach filozoficznych do Karola Marksa czy Włodzimierza Lenina, a także nie wpuszczania do Polski drużyn sportowych ze Wschodu, które jako symbol mają np. czerwoną gwiazdę.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku