Zgorzelec: Do więzienia za niepłacenie pensji pracownikom

[2009-10-22 11:18:26]

Sąd w Zgorzelcu postanowił, że lokalny biznesmen Jerzy G. trafi do więzienia na półtora roku za uchylanie się od wypłacania pensji swoim pracownikom. Jerzy G. to recydywista, który był wcześniej karany za podobne przestępstwa, do tej pory jednak sprawy kończyły się wyrokami pozbawienia wolności w zamieszeniu. Jego wierzycielami jest kilkudziesięciu pracowników, którym należy się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych z tytułu zaległych poborów.

Prawomocny wyrok w tej sprawie zapadł pod koniec lipca, wtedy też sąd odwiesił poprzednie kary. Proces Jerzego G. jest pierwszym w Polsce przypadkiem, w którym niepłacący wynagrodzeń pracodawca otrzymał wyrok więzienia bez zawieszenia.

O sprawie poinformowała "Rzeczpospolita". Gazeta cytuje zatrudnione w produkującej bieliznę firmie Jerzego G. kobiety, które opowiadały o zarobkach na poziomie 650 zł miesięcznie wypłacanych "do ręki" z pominięciem ustanowionych przez prawo procedur. Pracodawca nie opłacał także składek na ZUS.

Według Państwowej Inspekcji Pracy w 2008 roku sądy 16 razy orzekły w podobnych przypadkach kary więzienia w zawieszeniu, a do końca września 2009 – w pięciu. W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku pensji nie dostało na czas 64 tys. osób - blisko dwa razy więcej niż przed rokiem.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku