Poznań: Protest w obronie miejsc pracy

[2009-10-24 10:18:08]

Ponad dwa tysiące osób wzięło udział 23 października w demonstracji w obronie poznańskich zakładów Cegielskiego, zagrożonych kolejnymi redukcjami zatrudnienia. Protest zorganizowała NSZZ "Solidarność", a wsparły Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", NSZZ "Solidarność 80" oraz Federacja Związków Zawodowych "Metalowcy" (OPZZ), a także Federacja Anarchistyczna, Lewicowa Alternatywa, Stowarzyszenie "Lepszy Świat" i Stowarzyszenie "My-Poznaniacy".

Demonstranci wyruszyli z zakładów Cegielskiego wznosząc okrzyki: "Ręce precz od Cegielskiego", "Rząd do roboty za 1000 zł" oraz "Solidarność ludzi racy". Na trasie przemarszu z jednego z budynków wywieszono transparent: "Robotnik zwolniony dyrektor powieszony".

Demonstranci przy dźwiękach wybuchających petard podeszli pod Wielkopolski Urząd Wojewódzki. W stronę gmachu poleciały petardy. Związkowcy podpalili też opony.

Przemawiał przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek zwracając uwagę, że upadek Cegielskiego spowoduje utratę pracy również w związanych z nim firmach. Domagał się podjęcia przez władze w celu zapobiegnięcia likwidacji zakładu.

Doszło do niewielkich przepychanek z policją, gdy część demonstrantów rozmontowała zagradzające dostęp do urzędu wojewódzkiego metalowe barierki. W stronę kordonu policji poleciały jajka i kilka kamieni. Nikt nie został zatrzymany. Przedstawiciele policji twierdzili później jakoby trzech funkcjonariuszy zostało rannych.

Gdy demonstracja się kończyła policja zaczęła legitymować przedstawicieli OZZ IP. Kilka osób nie biorących udziału we wcześniejszych przepychankach, w tym szefa międzyzakładowych struktur OZZ IP w Cegielskim Marcela Szarego otoczyła konna policja, co wzbudziło oburzenie demonstrantów jak i przyglądających się zdarzeniu przechodniów.

Jeden z działaczy IP zwrócił uwagę Januszowi Śniadkowi na bierną postawę biurokratów z jego związku pytając gdzie jest solidarność "Solidarności" i przerywając w ten sposób wywiad, którego Śniadek udzielał na żywo dla TVP.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 października:

1923 - Początek kilkunastudniowego strajku kolejarzy krakowskich.

1923 - W Hamburgu wybuchło powstanie robotnicze pod przywództwem KPD.

1929 - James Scullin został premierem laburzystowskiego rządu Australii.

1936 - W Hiszpanii utworzono Brygady Międzynarodowe.

1953 - Laos ogłosił niepodległość.

1963 - Państwa członkowskie RWPG powołały Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej.

1964 - Jean-Paul Sartre uhonorowany literacką Nagrodę Nobla.

1971 - W Holandii powstała Partia Socjalistyczna (SP).

1983 - W RFN ponad milion osób wzięło udział w protestach przeciwko zbrojeniom atomowym.

1990 - W Paryżu zmarł Louis Althusser, francuski filozof marksistowski, jeden z głównych przedstawicieli marksizmu strukturalistycznego.

2002 - W Niemczech utworzono drugi rząd Gerharda Schrödera.

2011 - Założono centrolewicową partię polityczną Pozytywna Słowenia.

2020 - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją RP, co wywołało protesty osób niezgadzających się z tym wyrokiem.


?
Lewica.pl na Facebooku