Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie: O wolność, samorządność i demokrację!

[2009-11-03 20:30:44]

Od kilku dni w przyśpieszonym tempie postępuje budowa struktur nowej ogólnopolskiej organizacji studenckiej. Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie ma stanowić alternatywę dla istniejących dotychczas organizacji takich jak NZS czy ZSP i aktywnie walczyć o prawa studentów i studentek.

Dość mamy organizacji studenckich, które zajmują się jedynie organizowaniem dyskotek i koncertów, a za swój największy sukces uznają załatwienie piwa tańszego o złotówkę niż konkurencja. Dość mamy układnych "samorządów studenckich", które zajmują się wszystkim, tylko nie tym co jest najważniejsze dla społeczności akademickiej - m.in. takie uzasadnienie powstania nowej organizacji można znaleźć na stronie internetowej DZS.

Zdaniem Marceliny Zawiszy, studiującej politykę społeczną na Uniwersytecie Warszawskim, polskim studentom i studentkom brak reprezentacji z prawdziwego zdarzenia, która pozwalałaby na obronę przed podwyżkami cen akademików, nieprawidłowościami na uniwersytetach, czy kolejnymi zamachami na prawo do bezpłatnej edukacji wyższej. Od dawna zamierzaliśmy wypełnić lukę istniejącą w życiu polskich uczelni i powołać silną organizację, która na wzór zachodnich ruchów studenckich będzie mogła przeciwstawić się antystudenckim pomysłom partii rządzących. Nie da się ukryć, że tym razem impuls do działania dała nam minister Barbara Kudrycka i cały rząd Donalda Tuska, wraz ze swoimi niepokojącymi zamiarami - powiedziała Marcelina Zawisza.

Nowa inicjatywa cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno środowiska studenckiego, jak i mediów. W ciągu zaledwie dwóch dni na serwisie społecznościowym Facebook do grupy Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego zapisało się blisko pół tysiąca użytkowników.

Wśród siedmiu punktów Deklaracji Programowej DZS znajdują się m.in. zapisy o równości i solidarności na uczelniach, obronie interesów socjalnych i ekonomicznych studentów i studentek oraz deficycie demokracji, samorządności, wolności i samoorganizacji na polskich uniwersytetach. Wykształcenie jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tożsamości człowieka (...). Dlatego dostęp do studiowania powinien być równy dla wszystkich – nie powinien być uzależniony od czynników pozamerytorycznych: zasobności portfela, statusu społecznego czy miejsca zamieszkania. Edukacja jest prawem, nie towarem - czytamy w dokumencie.

Nowa organizacja utożsamia się także z międzynarodowym ruchem studenckim. W wydanym wczoraj oświadczeniu działacze i działaczki zrzeszenia wyrazili solidarność z uczestnikami strajków studenckich trwających w całej Austrii. Toczona przez was walka o bezpłatną, demokratyczną i emancypacyjną edukację dostępną dla wszystkich, jest tą samą walką, którą prowadzą studenci i studentki z całego świata. Procesy prywatyzacji i komercjalizacji edukacji wyższej – stanowiące integralną część i zarazem skutek neoliberalnej polityki – są już w tym momencie w Polsce bardzo zaawansowane - napisali działacze i działaczki DZS.

W najbliższym czasie DZS zapowiada serię wydarzeń mających na celu wyrażenie sprzeciwu wobec zmian wprowadzanych na uczelniach wbrew interesom studentów. Zdaniem Sekretarza Krajowego DZS, Wojciecha Kobylińskiego, tylko jednoznaczny i stanowczy głos polskich studentów i studentek pozwoli skutecznie stawić opór rządowi Platformy Obywatelskiej. Już 17 listopada w Międzynarodowy Dzień Studenta w największych ośrodkach akademickich w kraju będzie można usłyszeć głośne "nie" dla Barbary Kudryckiej i Donalda Tuska - zapowiedział Kobyliński.

Jakub Klimczak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1975 - Z radzieckiego kosmodromu Kapustin Jar został wystrzelony pierwszy indyjski sztuczny satelita Ariabhata.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku