"Rzeczpospolita": Obozy pracy nad Wisłą

[2009-12-16 11:08:23]

Według doniesień dziennika "Rzeczpospolita" (16.12.2009 r.), imigranci zatrudnieni przez jedną ze szczecińskich firm, zarabiali około 100 złotych miesięcznie. Gazeta pisze, że zjawisko "obozów pracy" w Polsce narasta.

To nie pierwszy taki przypadek opisany niedawno przez media. Wcześniej - jak podaje "Rzeczpospolita" - Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu i funkcjonariusze Straży Granicznej odkryli w podopolskich Karłowicach "przedsiębiorstwo", które inspektor Waldemar Tepich początkowo określił jednoznacznie - "obóz pracy". Jednak dziś, po kilku tygodniach kontroli, sytuację w firmie B&R Expo nazywa już w sposób bardziej stonowany - "nieprawidłowościami". Ustalono, że w Karłowicach 58 Ukraińców i Tajów pracowało przy uprawie sadzonek kwiatowych po kilkanaście godzin na dobę przez siedem dni w tygodniu. Nocowali w koszmarnych warunkach - w części biurowej i magazynowej nieczynnego elewatora zbożowego. Szef firmy przetrzymywał ich paszporty zamknięte w kasetce i wypłacał symboliczne zaliczki.

Pod Lublinem natomiast w wyjątkowo trudnych warunkach mieszkała i pracowała grupa imigrantek z Filipin. Za codzienną pracę po kilkanaście godzin dziennie, dostawały wypłaty ok. 450-700 zł miesięcznie.

W Polsce od dwóch lat zwalczaniem nielegalnego zatrudnienia zajmuje się Państwowa Inspekcja Pracy, a dokładnie - okręgowe sekcje ds. legalności zatrudnienia. Pracuje w nich ok. 150 inspektorów. Skarżą się oni na to, że nielegalnym zatrudnieniem często kierują struktury mafijne, a do walki z nimi potrzebne są specjalne uprawnienia i możliwości techniczne.

Dostaliśmy kilka noktowizorów oraz kamizelki, ale to niewiele. Ponadto ustawa nie pozwala nam na prowadzenie obserwacji, nagrywanie czy wykorzystywanie innych technik operacyjnych. Dużo większe możliwości działania ma Straż Graniczna, z którą współpracujemy - powiedział w rozmowie z gazetą, Michał Tyczyński, wicedyrektor Departamentu Zatrudnienia Głównej Inspekcji Pracy.

W niektórych przypadkach pracownicy PIP obawiają się o swoje zdrowie i życie, proponując, aby główny ciężar walki z nielegalnym zatrudnieniem przejęła Straż Graniczna.

Zjawisko wyzyskiwanych pracowników w Polsce staje się coraz powszechniejsze, dotyczy ono nie tylko cudzoziemców, ale także polskich obywateli - wynagradzanych pensjami znacznie niższymi od średniej w krajach UE.

Andrzej Wiśniewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku