Zwracamy się z apelem do dyrekcji szkół, a także urzędów państwowych - o dostosowanie się do orzeczenia Trybunału i usunięcie z ich terenu krzyży - napisali Młodzi Socjaliści. Polska jest członkiem Rady Europy, a zarazem sygnatariuszem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, na której straży stoi Trybunał w Strasburgu. Jesteśmy więc zobowiązani do przestrzegania tej umowy, jak również do dostosowania się do ostatniego, precedensowego wyroku. (...) Przypominamy, że również polska Konstytucja (...), zakłada "bezstronność" państwa w kwestiach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych obywateli, "autonomię i niezależność" struktur państwowych i wyznaniowych (art. 25.), natomiast szczególną ochroną prawną otacza wyłącznie symbole państwowe (art. 28.). Gwarantuje ona przy tym "wolność sumienia i wyznania" (art. 53.) - uzasadniali swój apel.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że kwestia przekonań religijnych jest niezwykle delikatna. Wśród nas działa wielu uczniów polskich szkół, wyznających różne przekonania światopoglądowe i religijne. Uważamy, że usuwanie ze szkół symboli religijnych, nie stanowi przejawu walki z określonym wyznaniem. Jest to jedynie dowód na poszanowanie zasady legalizmu oraz "krok" w kierunku państwa pluralistycznego i tolerancyjnego. Oddzielenie sfery "sacrum" od "profanum" znajduje się w interesie zarówno osób wierzących, jak i niewierzących – argumentowali działacze lewicowej organizacji.
Młodzi Socjaliści dodali, że są zaniepokojeni próbami "zakneblowania" ust polskich uczniów domagających się usunięcia ze szkół symboli religijnych, jak również niedawną uchwałą Sejmu RP, w której nawoływano państwa Rady Europy do "obrony krzyży" i "ochrony wolności wyznania" (wskazując wyłącznie na jedno wyznanie i zapominając o - równie ważnej - "wolności sumienia").
Młodzi Socjaliści wyrazili również swoje zaniepokojenie - jak napisali - narastającym problemem klerykalizacji polskiej sfery publicznej, w tym edukacji. Jako przykłady tego zjawiska podali m.in. – naruszenia prawnego obowiązku respektowania przez szkoły decyzji uczniów o nieuczęszczaniu na lekcje religii, prawa do uczęszczania na lekcje etyki oraz prawa do nieujawniania własnych poglądów.
Skrytykowali również ostatnią decyzję Trybunału Konstytucyjnego, na mocy której uznano za zgodne z konstytucją rozporządzenie byłego ministra edukacji - Romana Giertycha, a później prof. Ryszarda Legutki, o wliczaniu ocen z religii do średniej na świadectwie. Uważamy za skandaliczne dzielenie obywateli na "lepszych" i "gorszych" według kryterium religijnego i - naszym zdaniem - również ta sprawa powinna trafić do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - podkreślili.
Młodzi Socjaliści biorą udział w różnych lewicowych manifestacjach i akcjach społeczno-politycznych. We wrześniu br. zorganizowali ogólnopolską akcję "Masz prawo do świeckiej szkoły!", w ramach której rozdawali uczniom ulotki informujące o ich prawach. Również obradująca 19 grudnia Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej wydała oświadczenie krytykujące - jak to ujęto - klerykalizację i militaryzację Polski.
Rafał Kamiński