Protest przeciwko likwidacji bibliotek w małych miejscowościach
[2009-12-29 09:58:54]
Kryterium dochodowości placówki kulturalnej, jaką jest biblioteka, użyte przez ministra kultury zdumiewa i wysoce niepokoi. Podzielamy obawy polskich bibliotekarzy, którzy słusznie widzą w tym zamysł likwidacji bibliotek - czytamy w liście. Według autorów pisma małe biblioteki są często jedynymi w promieniu wielu kilometrów ośrodkami kultury i wbrew wyobrażeniom polskiej klasy politycznej nie stanowią reliktu przeszłości. Publicznie anonsowany przez ministra Zdrojewskiego zamiar przetworzenia bibliotek w "centra innowacyjności i kreatywności" okazuje się politycznym pustosłowiem. W roku 2009 w ramach programu mecenatu kulturalnego państwo przeznaczyło na biblioteki 2 miliony złotych. Czystą fikcją staje się program Biblioteka+, który do tej pory nie ma ani budżetu, ani harmonogramu wprowadzania w życie. Ten sam minister ogranicza wydatki na finansowanie bibliotek z budżetu ministerstwa w 2010 roku z założonych 40 milionów złotych do 10 milionów - dodano w liście. Autorzy dokumentu wezwali premiera Donalda Tuska do działań w obronie zagrożonych likwidacją placówek i obrony Konstytucji RP, gwarantującej obywatelom dostęp do kultury. Jak dodają Polska już dzisiaj staje się kulturalnym pariasem Europy, eliminując z programów szkolnych edukację kulturalną, zamykając czytelnie publiczne i nie uzupełniając dostatecznie zbiorów bibliotek. W liście zapowiedziano ponadto powołanie Obywatelskiego Forum Dostępu do Książki, które ma być forum dla wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w walce ze spadkiem czytelnictwa, w pracach nad uzdrowieniem rynku książki i odrodzeniem bibliotek w Polsce. Pod listem otwartym podpisali się m.in.: pisarka, nominowana do Nagrody Nike Lidia Amejko, wieloletni prezes polskiego PEN-Clubu Jacek Bocheński, pisarz i publicysta Max Cegielski, pisarka Wanda Chotomska, pisarz, literaturoznawca, laureat Paszportu "Polityki" i Nagrody Kościelskich Stefan Chwin, pisarka, krytyczka, publicystka Kinga Dunin, pisarz, wydawca, publicysta, redaktor naczelny pisma "Lampa" Paweł Dunin-Wąsowicz, pisarka, publicystka, założycielka Partii Kobiet Manuela Gretkowska, poetka Julia Hartwig, pisarka Krystyna Kofta, historyczka literatury Maria Janion, krytyczka literacka Kazimiera Szczuka oraz pisarz, laureat nagrody NIKE Wojciech Kuczok. Pełna treść listu otwartego dostępna na stronie: otwartabiblioteka.pl. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?