Związki zawodowe FAP piszą do prezesa Fiata

[2010-01-14 14:26:30]

Sześć związków zawodowych działających w Fiat Auto Poland: Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", Związek Zawodowy "Metalowcy", Metalowcy Służb Centralnych, NSZZ Pracowników FAP, Związek Zawodowy Inżynierów i Techników i Chrześcijański Związek Zawodowy "Solidarność" im. ks. Jerzego Popiełuszki wystosowało 14 stycznia list do prezesa koncernu Fiat, Sergio Marchione z wnioskiem o pilne spotkanie.

Pismo powstało z inicjatywy "Sierpnia 80" i podpisały go wszystkie działające w zakładzie związki zawodowe, za wyjątkiem NSZZ "Solidarność", której przedstawiciel pomimo zaproszenia nie przybył na spotkanie - mówi Franciszek Gierot, szef WZZ "Sierpień 80" w FAP.

Dokument dotyczy przeniesienia produkcji nowego modelu Fiata Panda z Polski do Włoch. Związkowcy napisali do prezesa Marchione, że plany te są niezrozumiałe z ekonomicznego punktu widzenia i krzywdzące dla pracowników, którym wmawiano, iż zakład w Tychach jest perłą w koronie Fiata.

Obserwując działania koncernu Fiat na przestrzeni kilku ostatnich lat, widzimy wyraźnie, iż stawiano na tyski zakład, jako na fabrykę, która pod żadnym względem nie zawiedzie. Załoga, kosztem ograniczeń prac, kosztem swojego czasu oraz zdrowia, w wielkim wysiłku i trudzie realizowała każde żądanie rynku. I każde wyzwanie rynku realizowała - napisano m.in. do szefa koncernu motoryzacyjnego. Uważamy, iż koniecznym jest spotkanie władz koncernu z przedstawicielami załogi i wyraźne nakreślenie planów i projektów produkcji całego koncernu na najbliższe lata. Wobec tyskiej załogi należna jest uczciwość - to niezbędna część zapłaty za trud i pracowników tyskiego zakładu - podkreślono na koniec.

Tymczasem, jak podały media, Ministerstwo Gospodarki zainteresowało się planami Fiata wobec przyszłości produkcji w zakładach w Polsce kluczowych modeli marki. Stało się to po żądaniu WZZ "Sierpień 80" od szefa resortu, wicepremiera Waldemara Pawlaka interwencji w sprawie ratowania produkcji Fiata Pandy w zakładach koncernu w Tychach. Pawlak ma teraz wystąpić do władz firmy o informacje w sprawie planów strategicznych.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku