Debata "Czy społeczeństwo obywatelskie może być niesprawiedliwe"
[2010-01-30 20:19:11]
Tematem wiodącym pierwszej sesji debaty była kwestia "Czy społeczeństwo obywatelskie może być niesprawiedliwe". Referaty wprowadzające wygłosili: prof. Maria Szyszkowska, dr Ryszard Piotrowski i Michał Syska. Podczas kilkugodzinnej dyskusji zastanawiano się nad problemami sformułowania lewicowego programu dostosowanego do wskazań współczesności, globalizacji, ekspansji neoliberalizmu, upadku wartości ideowych i dominacji demokracji medialnej. Mówiono o problemach budowy społeczeństwa obywatelskiego i kształtowania współczesnego modelu demokracji. W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób z różnych środowisk lewicy z całego kraju. Obecni byli przedstawiciele organizacji społecznych, związków zawodowych, spółdzielczości a także lewicowych ugrupowań politycznych. Celem konferencji było wskazanie istotnych dla lewicy społecznej czynników funkcjonowania demokracji, kształtowania się państwa sprawiedliwości społecznej i współdziałania wartości lewicowych w sferze europejskiej i globalnej. Kolejna sesja debaty programowej o celach i zadaniach lewicy odbędzie się w końcu lutego. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?