Senatorowie ocenili, że wyrok Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 3 listopada 2009 r. odnosił się do konkretnej sytuacji prawnej. Zaapelowali o zachowanie dystansu wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i o poszanowanie Krzyża.
Senatorowie napisali również: Krzyż, główny symbol chrześcijaństwa, które przyniosło Europie regułę poszanowania praw jednostki oraz zasady równości, wolności i tolerancji, towarzyszył Polsce we wszystkich ważnych chwilach jej dziejów. W czasach trudnych, podczas rozbiorów, wojen i okupacji Kościół Katolicki niósł pomoc potrzebującym bez względu na wyznanie i był miejscem zachowania pamięci narodowej, a Krzyż stawał się symbolem nie tylko chrześcijaństwa i jego wartości, ale też tęsknoty za wolną Ojczyzną.
(...) Dzięki Kościołowi (...) Polacy mogli zachować choć odrobinę wolności, czcić pamięć swoich bohaterów, obchodzić rocznice wielkich wydarzeń ze swoich dziejów, a kiedy dojrzał czas, upomnieć się pod sztandarami "Solidarności" o swoją godność, prawdę i wolność.
Stwierdzili również, że: Krzyż, będący znakiem chrześcijaństwa, na trwałe stał się dla wszystkich Polaków, bez względu na wyznanie, symbolem powszechnie akceptowanych wartości uniwersalnych, a także dążenia do prawdy, sprawiedliwości i wolności naszej Ojczyzny.
Senatorowie konkludowali: Wszelkie próby zakazania umieszczania Krzyża w szkołach, szpitalach, urzędach i przestrzeni publicznej w Polsce muszą być poczytane za godzące w naszą tradycję, pamięć i dumę narodową.
Uchwała została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym RP - "Monitorze Polskim". Wcześniej został odrzucony podobny projekt uchwały PiS z apelem o poszanowanie krzyża. Senatorowie tego ugrupowania podkreślali, że polski parlament powinien wystosować ostrą ripostę względem strasburskiego wyroku.
Rafał Kamiński