Niemcy: Antyfaszyści zablokowali manifestację skrajnej prawicy

[2010-02-14 09:24:31]

13 lutego ponad 10 tysięcy ludzi protestowało w Dreźnie przeciwko manifestacji neonazistów w 65. rocznicę bombardowania miasta przez aliantów w 1945 roku.

Mieszkańcy Drezna, wokół starówki stworzyli łańcuch ludzkich rąk, będący zarówno uczczeniem poległych podczas nalotów, jaki i będący sprzeciwem wobec przemarszu neonazistów.

Chadecka burmistrz Drezna Helma Orosz powiedziała do manifestujących: Nie życzymy sobie brunatnych hord! Ta rocznica jest po to, by przypomnieć, kto wywołał tę przeklętą wojnę. Uczyńmy z Drezna twierdzę przeciwko nietolerancji i głupocie - dodała. Towarzyszył jej premier Saksonii Stanislaw Tillich.

Lewicowi aktywiści zablokowali ulice, przez które planowali przejść neonaziści. Stworzyli również barykady na torach między dwoma największymi dworcami kolejowymi miasta, aby utrudnić skrajnej prawicy dotarcie na miejsce ich zgromadzenia.

Niemiecka skrajna prawica od lat wykorzystuje rocznicę bombardowania Drezna w nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku do propagowania swojej ideologii i rewizjonizmu historycznego. W tym roku w przemarszu miało wziąć udział 8 tys. neonazistów z Niemiec i kilku innych krajów europejskich, m.in. ze Szwecji, Francji, Węgier i Słowacji.

Przemysław Prekiel


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 czerwca:

1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.

1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.

1963 - Z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.

2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.

2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.

2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.


?
Lewica.pl na Facebooku