Amborski: Znajdzie się cela dla Leszka Millera
[2010-02-23 02:02:25]
W czasie swojej prelekcji były przewodniczący SLD diagnozował przyczyny klęski partii socjaldemokratycznych w całej Europie, zwracając szczególną uwagę na, jak się wyraził, zbyt anachroniczne programy gospodarcze, przez które partie lewicowe nie mogą konkurować obecnie z partiami liberalnymi. Oceniając dokonania kolejnych ekip rządzących ostatnich lat, posłużył się obrazowym zestawieniem rządów liberałów, jako "specjalistów od gospodarki" oraz rządów lewicowych - wrażliwych społecznie. Opisując obecną sytuację polityczną w Polsce, Leszek Miller po raz kolejny porównał Prawo i Sprawiedliwość do partii narodowo-socjalistycznej, zarzucając jej antysystemowy charakter oraz negatywną ocenę transformacji ustrojowej ostatnich dwudziestu lat. Przewidywał także powrót dawnego elektoratu SLD przejętego przez Platformę Obywatelską. Odpowiadając na padające z sali pytania, były premier przede wszystkim po raz kolejny podkreślił, że był, jest i będzie zwolennikiem podatku liniowego oraz usprawiedliwiał decyzję o wysłaniu polskich wojsk do Iraku, nadal uznając ją za słuszną. Grzegorz Ilnicki z Polskiej Partii Socjalistycznej zarzucił Millerowi, że nie umie przyznać się do pomyłki w sprawie Iraku. Przypominał, że Amerykanie wycofali się z zarzutów dotyczących posiadania przez Irak broni masowego rażenia, którego okazały się kłamliwe. Andrzej Skiba z Młodych Socjalistów zwrócił uwagę m.in. na trudności po neoliberalnych reformach, które dotknęły studentów, lokatorów i stoczniowców ze strony rządu SLD. Najwięcej emocji wzbudziło wystąpienie Pawła Amborskiego z PPS, który nazwał Millera ekonomicznym analfabetą, przypominając, że podczas pełnienia przez byłego premiera funkcji ministra spraw wewnętrznych rządzie Włodzimierza Cimoszewicza, służby specjalne prowadziły inwigilację Polskiej Partii Socjalistycznej. Amborski zakończył swoją wypowiedź stwierdzeniem może nie dziś, ale już jutro, znajdzie się cela dla Leszka Millera. Były premier nie podjął się jednak odpowiedzi na większość poruszonych kwestii. W podsumowaniu spotkania, Leszek Miller podkreślił, że ideały, którymi rządzi się młodość, w praktyce odchodzą na drugi plan. Zgromadzeni na sali słuchacze, podzielili się na zwolenników członków PPS-MS oraz byłego premiera. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?